لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۹

رییس جمهوری آمریکا از محکومیت رکسانا صابری ابراز تاسف کرد


کاخ سفید می گوید پرزیدنت باراک اوباما از اقدام ایران در محکوم ساختن یک خبرنگار آمریکایی ایرانی تبار به زندان به اتهام جاسوسی، عمیقا متاسف است.

یک دادگاه ایران رکسانا صابری را به اتهام جاسوسی برای آمریکا به هشت سال زندان محکوم کرده است.

وکیل صابری روز شنبه گفت او از حکم استیناف خواهد خواست.

دنیس مک دونو، معاون مشاور امنیت ملی پرزیدنت اوباما، گفت صابری یک روزنامه نگار و گزارشگر آمریکایی است که فقط کارش را انجام می داد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا گفت از محکوم شدن صابری به تحمل زندان «عمیقا مایوس» شده است و افزود مقامات آمریکایی به ابراز نگرانی از پرونده رکسانا صابری ادامه خواهند داد.

صابری که ۳۱سال دارد، و چندین سال در ایران برای سازمان های خبری کار می کرد، در اواخر ژانویه به جرم کار بدون کارت معتبر خبرنگاری دستگیر شد.

اما در اوائل ما جاری، مقامات قضایی ایران اعلام کردند او به جاسوسی متهم است و گفتند صابری از روزنامه نگاری به عنوان پوششی برای ارائه اطلاعات محرمانه به سرویس های اطلاعاتی آمریکا استفاده می کرد، اتهامی ایالات متحده آنرا «بی اساس» دانسته و رد کرده است.

یک مقام گروه گزارشگران بدون مرز می گوید سازمان او به آنچه آنرا یک محاکمه «ساختگی» می نامد معترض است، و اضافه می کند اتهام وارده به صابری با قانون مجازات ایران مطابقت ندارد.
XS
SM
MD
LG