لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۶

کلینتون: سیاست فعلی آمریکا نسبت به کوبا یک «شکست» بوده است


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید دولت اوباما سیاست جاری آمریکا نسبت به کوبا را یک شکست تلقی می کند.

خانم کلینتون که روز جمعه در جمهوری دومینیکن سخن می گفت، همچنین از اظهارات رائول کاسترو رییس جمهوری کوبا استقبال کرد. کاسترو گفت هاوانا آماده است درباره هر مساله ای، از حمله حقوق بشر، آزادی مطبوعات و زندانیان سیاسی با واشنگتن گفت و گو کند، اما تاکید کرد که با کوبا باید بر یک اساس برابر رفتار شود.

هیلاری کلینتون گفت ایالات متحده از این «پای پیش گذاری» کاسترو استقبال می کند، با نگاهی «بسیار جدی» به آن می نگرد و پاسخی را که باید داده شود بررسی خواهد کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا این موضوع را زمانی عنوان کرد که برای پیوستن به پرزیدنت باراک اوباما در اجلاس رهبران ۳۴ کشور قاره آمریکا، رهسپار ترینیداد و توباگو بود، انتظار می رود در آنجا آقای اوباما با درخواست فراینده برای تغییر سیاست آمریکا نسبت به کوبا روبرو شود.

خوزه مانوئل ایسولزا، رییس سازمان کشورهای آمریکایی، به روزنامه میامی هرالد و خبرگزاری آسوسیتد پرس می گوید او در اجلاس سالانه سازمان در ماه مه، درخواست خواهد کرد کوبا بار دیگر در آن پذیرفته شود. یک سخنگوی سازمان در تماسی که صدای آمریکا با وی گرفت گفت او نمی تواند این گزارش را تایید کند. کوبا در سال ۱۹۶۲ از سازمان کشورهای آمریکایی اخراج شد، این اقدام پس از آن صورت گرفت که گفته شد دولت کمونیست آن با منشور سازمان تطبیق نمی کند.

پرزیدنت اوباما روز پنجشنبه در پایتخت مکزیک گفت انتظار ندارد مناسبات آمریکا و کوبا، در پی تصمیم او به کاهش محدودیت های سفر و انتقال پول برای آمریکاییان کوبایی تبار، « یک شبه گرم شود.» رائول کاسترو رییس جمهوری کوبا روز پنجشنبه گفت هاوانا آماده است درباره هر مساله ای، از جمله حقوق بشر، آزادی مطبوعات و زندانیان سیاسی با واشنگتن بحث کند. اما تاکید کرد که با کشور او باید بر یک اساس برابر رفتار شود.

بسیاری از رهبران آمریکای لاتین از آقای اوباما می خواهند تحریم های تجارتی ۴۷ ساله آمریکا علیه کوبا را لغو کند.

XS
SM
MD
LG