لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۶

اوباما: آمریکا به دنبال «آغازی تازه» در روابط خود با کوبا است


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا می گوید ایالات متحده در جست و جوی «آغازی تازه» در روابط خود با کوبا است و واشنگتن تمایل دارد هاوانا را در موضوع های مختلفی دخالت بدهد. موضوع هایی که به گفته اوباما گستره آن از حقوق بشر و مهاجرت تا اقتصاد خواهد بود.

اوباما این اظهارات را در آستانه نشست کشورهای قاره آمریکا در ترینیداد و توباگو عنوان کرد و افزود او علاقه ای به گفت و گو به خاطر آن که صرفا گفت و گویی برگزار شده باشد ندارد و باور دارد که روابط آمریکا و کوبا می تواند در مسیری تازه پیش رود.

رییس جمهوری آمریکا، شامگاه روز جمعه برای شرکت در اجلاس رهبران کشورهای قاره آمریکا وارد کشور دو جزیره ای ترینیداد و توباگو شد و انتظار می رود در آنجا با درخواست هایی برای تغییر سیاست آمریکا نسبت به کوبا روبرو شود.

برخی از رهبران آمریکای لاتین از اوباما می خواهند تحریم تجارتی ۴٧ساله علیه کوبا را لغو کند. هوگو چاوز، رییس جمهوری ونزوئلا می گوید او و متحدانش در اعتراض به تحریم،علیه اعلامیه پایانی کنفرانس رای خواهند داد.

پیشتر، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت دولت اوباما سیاست جاری امریکا نسبت به کوبا را یک شکست تلقی می کند.

خانم کلینتون که روز جمعه در جمهوری دومینیکن سخن می گفت، همچنین از اظهارات رائول کاسترو رییس جمهوری کوبا استقبال کرد. کاسترو گفت هاوانا آماده است درباره هر مساله ای ، از جمله حقوق بشر، آزادی مطبوعات و زندانیان سیاسی با واشنگتن گفت و گو کند، اما تاکید کرد که با کوبا باید بر یک اساس برابر رفتار شود.

هیلاری کلینتون گفت ایالات متحده از این «پای پیش گذاری» کاسترو استقبال می کند، با نگاهی «بسیار جدی» به آن می نگرد و پاسخی را که باید داده شود بررسی خواهد کرد.

در این میان، خوزه مانوئل ایسولزا، رییس سازمان کشورهای آمریکائی ، به روزنامه میامی هرالد و خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت او در اجلاس سالانه سازمان در ماه مه، درخواست خواهد کرد کوبا بار دیگر در آن پذیرفته شود. یک سخنگوی سازمان در تماسی که صدای آمریکا با وی گرفت گفت او نمی تواند این گزارش را تایید کند. کوبا در سال ۱۹٦۲از سازمان کشورهای آمریکائی اخراج شد، این اقدام پس از آن صورت گرفت که گفته شد دولت کمونیست آن با منشور سازمان تطبیق نمی کند.

پرزیدنت اوباما روز پنجشنبه در پایتخت مکزیک گفت انتظار ندارد مناسبات آمریکا و کویا، در پی تصمیم او به کاهش محدودیت های سفر و انتقال پول برای امریکائیان کوبایی تبار، « یک شبه گرم شود.» رائول کاسترو رییس جمهوری کوبا روز پنجشنبه گفت هاوانا آماده است درباره هر مساله ای ، از جمله حقوق بشر، آزادی مطبوعات و زندانیان سیاسی با واشنگتن بحث کند. اما تاکید کرد که با کشور او باید بر یک اساس برابر رفتار شود.

XS
SM
MD
LG