لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۴

فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان از مرگ غیر نظامیان پوزش خواست


فرمانده سربازان آمریکا و ناتو در افغانستان، از کشته شدن غیر نظامیان در عملیات نظامی پوزش خواسته است.

ژنرال دیوید مک کی ارنان در مصاحبه ای با سرویس افغان صدای امریکا این مساله را " بسیار، بسیار مهم" و " بسیار احساسی " نامید و گفت ۷۰ هزار سرباز امریکائی و ناتو سعی دارند درجریان عملیات ضد شورش از وارد آمدن تلفات به غیر نظامیان پرهیز کنند، اما گغت " ما اشتباهاتی مرتکب می شویم."

پیشتر در روز پنجشبه، حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان ژنرال مک کی ار نان را احضار کرد و از او خواست در باره دو حادثه اخیر که در آنها شهر وندان افغان کشته شدند توضیح دهد.

ژنرال مک کی ار نان همچنین به صدای امریکا گفت جدا کردن طالبان و ستیره گران دیگر از مردم محلی بسیار دشوار است. او ستیره گران را متهم کرد که هنگام دست زدن به حمله، هیچ کاری برای جلوگیری از کشته شدن غیر نظامیان انجام نمی دهند.

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا نیز نگرانی خود را از وارد آمدن تلفات به غیر نظامیان در افغانستان ابراز داشت . اما از ژنرال مک کی ار نان دفاع کرد و گفت او برای پرهیز از تلفات غیر نظامیان، تغییرات عمده ای در عملیات نظامی صورت داده است. گیتس گفت امریکا و ناتو نباید حمایت مردم افغانستان را بر سر این مساله از دست بدهند.

ارتش امریکا پذیرفته است که در جریان حمله ای در ایالت خوست در هفته گذشته، دست کم چهار غیر نظامی کشته شدند. ناتو می گوید در تحقیات مشترک با مقامات افغان معلوم شد در حمله هوائی روز دوشنبه در استان کونار شش افغان کشته شدند. ناتو در آغاز گفت حمله هوائی ستیزه گران را در منطقه ای که در آن هیچ غیر نظامی حضور نداشت هدفب گرفت.

تلفات غیرنظامیان در جریا ن نبردهای سربازان آمریکائی و ناتو با طالبان، به یک منبع عمده تنش بین دولت افغانستان و کشورهای غرب، بویژه ایالات متحده، تبدل شده است. این تلفات همچنین به حمایت محلی از نیروهای بین المللی در افغانستان صدمه زده است.

XS
SM
MD
LG