لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۶

رییس جمهوری آمریکا وارد مکزیک شد


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا برای گفت و گوهایی که احتمال می رود بر امنیت مرزی و جنگ با مواد مخدر متمرکز باشد، وارد مکزیک شده است.

آقای اوباما قرار است در مکزیکوسیتی با فلیپه کالدرون رییس جمهوری مکزیک ملاقات کند. انتظار می رود مساله مهاجرت غیر قانونی و بحران اقتصادی جهان نیز در گفت و گوهای آنها مطرح شود. او روز جمعه برای شرکت در کنفرانس رهبران کشورهای آمریکایی رهسپار ترینیداد و توباگو خواهد شد. پیش بینی می شود بحران اقتصادی در راس دستور کار مذاکرات و بحث های کنفرانس قرار داشته باشد.

وضع در مکزیک نگرانی بزرگی برای ایالات متحده است. در آنجا خشونت های مرتبط با مواد مخدر موجب مرگ بیش از ۷ هزار نفر از آغاز سال پیش شده است، و خشونت به جوامع مرزی در آمریکا سرایت می کند.

گزارش های خبری حاکی از آن است که پیش از ورود آقای اوباما، در روز چهارشنبه در جریان تیراندازی بین سربازان و قاچاقچیان مظنون مواد مخدر، دست کم ۱۲ تن کشته شدند.

رییس جمهوری روز چهارشنبه در مصاحبه ای با برنامه اسپانیایی سی ان ان (CNN)، گفت او متعهد است مطمئن سازد که ایالات متحده با تمام کشورها در منطقه برای پایان دادن به قدرت کارتل های مواد مخدر کار می کند. آقای اوباما گفت آمریکا منابع بیشتری را برای نبرد با قاچاقچیان در مرز بکار می گیرد و همچنین برای کاهش جریان پول و اسلحه به مکزیک کار می کند.

برای تامین امنیت رییس جمهوری آمریکا، چنیدن هزار پلیس در مکزیکوسیتی مستقر شده اند.

پرزیدنت اوباما گفته است تقاضا برای مواد مخدر در آمریکا باید کم شود، و آمریکا باید نقش خود را در کاهش جریان چول و اسلحه به مکزیک بازی کند.

دولت آمریکا روز چهارشنبه یک دادستان سابق فدرال را مسئول هماهنگ ساختن کوشش هایی که برای مبارزه با خشونت در امتداد مرز آمریکا و مکزیک، و نیز کاهش ورود مهاجران غیر قانونی جریان دارد، انتخاب کرد. دولت همچنین سه کارتل مواد مخدر مکزیکی را در فهرست قاچاقچیان مظنون بین المللی قرار داد.

XS
SM
MD
LG