لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۸

گزارش ورزشی: حضور موفق بازیکنان آفریقایی در لیگ حرفه ای فوتبال آمریکا


برنت لتهام، خبرنگار صدای آمریکا، داکار

در طی چند سال گذشته، موقعیت بازیکنان آفریقای غربی در لیگ حرفه ای فوتبال آمریکا به سرعت تثبیت شده است. این بازیکنان پس از بالا رفتن از نردبان ترقی در کشورهای خود، آمریکا را یک انتخاب جذاب می بینند.

پیش از این که ابوباکریم نداو سال گذشته وارد خاک آمریکا شود، آوازه موفقیت بازیکنان آفریقایی را در لیگ حرفه ای فوتبال آمریکا شنیده بود.

نداو ۲۰ ساله که قرار است در چندین باشگاه آمریکا به طور آزمایشی بازی کند، در آرزوی آن است که روزی همچون ماکومبا کاندجی، بازیکن سنگالی تبار تیم « نیویورک رد بولز» و یا ساینی نیاسی، بازیکن «نیو انگلند روولوشن»، موفق شود.

شمار بازیکنان آفریقای غربی که در باشگاه های لیگ حرفه ای آمریکا بازی می کنند، روز به روز افزایش می یابد. در مسابقات لیگ برتر سال ۲۰۰۹، بیش از ۲۴ بازیکن آفریقایی حضور دارند.

بنا به گفته کاندجی، بازیکن خط حمله تیم « رد بولز»، آمریکا به یک محل مناسب برای استعدادهای جوان آفریقا تبدیل شده است. وی می گوید: « در دوران کودکی، در کشور مادری، همیشه آرزو داشتم که یک بازیکن حرفه ای فوتبال شوم ولی حتی برای یک تیم هم نتوانستم بازی کنم. ولی به محض اینکه به اینجا آمدم درهای موفقیت به رویم گشوده شد زیرا در اینجا کلوپ های فوتبال وجود دارد و باشگاه ها افرادی را برای تماشای بازی افراد می فرستند. شانس موفقیت در اینجا بسیار بالاتر از خانه است.»

مایک برنز، بازیکن پیشین آمریکایی و معاون کادر بازیکنان تیم «نیو انگلند روولوشن» می گوید در گذشته بیشتر بازیکنان آفریقایی که در لیگ برتر بازی می کردند، یک ارتباط درونی با آمریکا داشتند. بعضی از لیگ های پایین تر به لیگ برتر آمده بودند و برخی دیگر از دانشگاه های آمریکا پذیرش گرفته بودند و پس از ورود به دانشگاه برای بازی در باشگاه ها انتخاب می شدند.

برنز می گوید موفقیت این بازیکنان تا آنجا افزایش یافت که تیم ها برای یافتن بازیکنان جدید، نمایندگان خود را به آفریقا اعزام کردند.
وی در این باره چنین می گوید :« استیو نیکول، مربی باشگاه، برای بستن دو قرارداد آخر، دوبار به غنا سفر کرد. نیکول، خود شخصاً این دو بازیکن را پیدا کرد و ما موفق شدیم آنها را به بستن قرارداد راضی کنیم. بنا براین ما در کل پنج بازیکن آفریقایی داریم که آنها را از سه طریق مختلف بدست آورده ایم.»

«روولوشن» از جمله تیم هایی است که برای یافتن استعدادهای نهفته در آفریقای غربی پیش قدم شده اند. آنها برای اولین بار در سال ۲۰۰۷ با ساینی نیاسی و کنی منسلی دو بازیکن اهل گامبیا قرارداد بستند. این دو بازیکن در همان سال برای شرکت در مسابقات جام جهانی فوتبال نوجوانان به کانادا آمده بودند.

نیاسی در مجموع از موفقیت خود در لیگ بسیار راضی است. او ظرف مدت کوتاهی به بازیکن ثابت باشگاه تبدیل شد.

نیاسی که در کشورش از طرفداران تیم های مشهور اروپایی بود، از کیفیت بازیکنان در لیگ شگفت زده شده است. او می گوید :« لیگ واقعاً رو به رشد است. فوتبال در اینجا جایگاه و اهمیت خود را پیدا کرده است و کیفیت بازی ها هر سال بهتر و بهتر می شود.»

برادر دوقلوی نیاسی نیز سال گذشته با یک باشگاه در سیاتل قرارداد بست. او می گوید که چشم انتظار روزی است که در مقابل برادرش روی زمین بازی کند.

نداو که همچنان به دنبال باشگاه می گردد می گوید کلوپ های آمریکایی بیشتر به دنبال بازیکنانی هستند که بلافاصله وارد زمین شوند. او می گوید در اینجا ساختار چندان مناسبی برای پیشرفت بازیکنان جوانتر وجود ندارد و تعداد بازیکنان خارجی تیم ها نیز بنا به قانون محدود و اندک است.

نیاسی با تجربه موفق خود به بازیکنان جوان پیشنهاد می کند که صبور باشند و سخت تلاش کنند. او سخت کوشی را کلید موفقیت در فوتبال می داند. نیاسی امیدوار است پس از این که بازی خود را در لیگ برتر آمریکا توسعه داد بتواند با یکی از تیم های مشهور انگلیسی قرارداد ببندد

XS
SM
MD
LG