لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۲

گزیده روزنامه های پنجشنبه ۲۷ فروردین در ايران


‌افزايش نرخ بيكاری در كشور

روزنامه آفتاب یزد به نقل از «مرکز آمار ایران» از افزایش نرخ بیکاری در کشور خبر می دهد. به گزارش آفتاب یزد، نرخ بيكاری در زمستان ۱۳٨۷ نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳٨۶،‌شش دهم درصد افزايش يافته است، در حالی كه وزارت كار و امور اجتماعی، يكی از افتخارات خود در سال گذشته را «كاهش نرخ بيكاری» و «تک رقمی» شدن آن به میزار ٩⁄۸ درصد عنوان کرده است.

در ادامه این گزارش آمده است که طبق آمار داده شده از سوی مركز آمار ايران، نرخ بيكاری در ميان «دانش آموختگان» نيز افزايش داشته است. همچنین آمار نرخ بيكاری افراد ده ساله و بيشتر نشان می ‌دهد كه در زمستان گذشته، ۱۲⁄۵ درصد از جمعيت فعال بيكار بوده‌اند.

عدم تغییر موضع ايران در خصوص دريای مازندران

روزنامه قدس از عدم تغییر موضع ایران در قبال «تقسیم دریای مازندران» خبر داده است. به گفته «معاون وزير خارجه و نماينده ويژه ايران در امور دريای مازندران» مواضع و سياست جمهوری اسلامی در قبال این دریا، ثابت است.

«مهدی صفری» این مطلب را در یک نشست خبری مشترک با معاونان وزيران خارجه روسيه، آذربايجان، ترکمنستان و قزاقستان اعلام کرده است. این مقام وزارت امورخارجه، همچنین نتايج حاصل از نشست گروه ويژه کاری پنج کشور ساحلی دريای خزر را «مثبت» ارزيابی کرده است.


«حنا» متولد شد

روزنامه سرمایه تولد نخستین بز شبیه سازی شده خاورمیانه در ایران خبر داده است. به نوشته این روزنامه، این بزغاله روز چهارشنبه گذشته در پایگاه تحقیقاتی علوم سلولی اصفهان پژوهشکده «رویان» و با انجام عمل سزارین متولد شد. سرمایه می نویسد: با تولد این بزغاله که «حنا» نامگذاری شده، ایران پنجمین کشور پس از آمریکا، کانادا، انگلستان و چین است که موفق به تولید بز شبیه سازی شده، شده است.


محدوديت در صدور مجوز کنسرت ها

روزنامه اعتماد از اعمال محدودیت های جدید برای برگزاری کنسرت ها و برنامه های موسیقیایی در ایران خبر می دهد. به نوشته این روزنامه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بر اساس «یک تصمیم اعلام نشده» از ۱۷ ارديبهشت تا ۲۵ خرداد ماه سال جاری مجوزی به گروه های موسیقی برای برپایی کنسرت نخواهد داد.

برپایه این خبر، « تقارن با ايام فاطميه» که از ۱٨ ارديبهشت تا هفتم خرداد ماه خواهد بود، یکی از دلایل عدم صدور مجوز کنسرت است. همچنین، پس از این ایام نیز به دليل نزديکی به روزهای انتخابات رياست جمهوری، محدوديت در صدور مجوز ادامه خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG