لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۶

گزارش اقتصادی: علائم بهبود تدریجی سطح صادرات چین 


هدا بایرون، خبرنگار صدای آمریکا، هنگ کنگ

بنا به گفته مقامات چین، روند صادرات این کشور که در ماه مارس در مقایسه با دو ماه اول سال میلادی جاری کاهش یافته بود، باز هم کند شده است.

در « نمایشگاه اقلام و وسائل منابع الکترونیکی چین»، بزرگترین نمایشگاه بازرگانی الکترونیک در هنگ کنگ، بیش از 2 هزار تولید کننده مستقر در چین در تلاشند تا توجه خریداران بیشتری را به محصولات خود جلب کنند.

این شرکت ها، صفحات جذاب تلویزیون های پلاسما، کامپیوترها و لپ تاپ های خوش آب و رنگ و جدیدترین ابزار الکترونیکی را در غرفه های نمایشگاه به نمایش گذاشته اند.

در عین حال برخی از تولیدکنندگان از تغییراتی که خرده فروشان ایالات متحده و اروپا اتخاذ کرده اند و نیز افزایش سطح تقاضای صادرات در بازارهای آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی سود برده اند.

مدیر فروش یک شرکت چینی که واحدهای ویژه خنک کننده کامپیوترهای لپ تاپ می فروشد می گوید:« میزان فروش بسیاری از مغازه های خرده فروشی معروف و فروشگاه های لوازم التحریر و بازارهای فعال در این زمینه نسبت به سال گذشته بیشتر شده است. محصولات ویژه خنک کردن لپ تاپ توجه بسیاری از دفاتر اداری و تجاری را به خود جلب کرده است.»

گرچه ممکن است این مدیر فروش خوش بین باشد اما بنا به آمارجدید خریداران بین المللی «منبع جهانی»، نهاد برگزارکننده این نمایشگاه بازرگانی، ۲۶ درصد شرکت کنندگان نسبت به صرف هزینه بیشتر در سال جاری ابراز تمایل کرده اند. ۵۴ درصد اعلام کرده اند هزینه چندانی را صرف واردات نخواهند کرد.

به نظر می رسد خریداران بازارهای نوظهوری همچون برزیل، هند و روسیه ستارگان درخشان این نمایشگاه بارزگانی هستند.

ماتئوس کنده سیما، خریدار اینتل براس، یک شرکت تولیدکننده محصولات وسائل ارتباطات از راه دور در برزیل، طی یک هفته برگزاری نمایشگاه دیدارهای متعددی با تولیدکنندگان چینی داشته است.

وی می گوید:« رکود جهانی اقتصاد فرصت های تجاری بسیاری را برای این شرکت فراهم کرده تا سهام خود را در بازار آمریکای لاتین گسترش دهد و این امر مستلزم واردات تجهیزات الکترونیکی از چین است. کاهش میزان تقاضا در سایر نقاط جهان به معنای این است که این شرکت گزینه های بیشتری برای انتخاب تولیدگان در اختیار خواهد داشت. با کاهش میزان تقاضای کشورهای دیگر، شرکت ما فرصتی کسب کرده تا رابطه بازرگانی نزدیک تری با تولیدکنندگان خود برقرارخواهد کرد. در حال حاضر تولیدکنندگانی متوجه فرصت های تجاری با شرکت ما شده اند که در گذشته توجه چندانی به بازار ما نمی کردند.»

با وجود این که رشد اندکی در بازارمشاهده می شود، اما کاهش میزان صادرات کماکان عامل کندی رشد اقتصادی درچین است.

چین اعلام کرده رشد اقتصادی کشور درسه ماه اول سال جاری فقط ۶ درصد رشد داشته است.

پانسی یائو، کارشناس اقتصادی « شورای توسعه اقتصادی هنگ کنگ»، که وضعیت بازار صادرات چین را با دقت پیگیری می کند می گوید: «هنوز برای پیش بینی روند احیای وضعیت اقتصادی خیلی زود است. میزان محصولات انبارهای واردکنندگان و خرده فروشان بزرگ بازارهای ایالات متحده، اروپا و ژاپن نمایه های عمده وقوع تحول در بازار خواهند بود. صادرکنندگان امیدوارند میزان کالاها را به سطح خاصی برسانند و همزمان با تاثیر بسته های مشوق اقتصادی دولت های مختلف، تقاضای مصرف کنندگان نیز نشانه های از رشد را نشان خواهد داد.»

اطلاعات منتشر شده در ایالات متحده برای صادرکنندگان چینی پیام آور خبرهای ناخوشایندی ست.

میزان فروش ماه مارس خرده فروشان ایالات متحده، در مقایسه با دوره مشابهی در سال گذشته، حدود ۱۱ درصد کاهش یافته است. یائو می گوید ممکن است نشانه هایی از احیای صنعت صادرات چین تا نیمه دوم سال مشاهده شود.

XS
SM
MD
LG