لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۸

غیر سیگاری ها هم همیشه در امان نیستند


آثار تخریبی و زیانبار استعمال دخانیات در اشخاص مصرف کننده این مواد تا حدود زیادی شناخته شده بود، اما اینکه همراهی و تماس مداوم با این افراد موجب ایجاد بیماری های جدی و بالا رفتن ریسک ابتلا به سرطان در دیگرانی می شود که با آنها زیر یک سقف به سر برده اند، گرچه در طول عمرشان یک سیگارهم نکشیده اند، موضوع دیگری است که نیازمند توجه جدی است.

مطابق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها، دود بازگشتی حاصل از تدخین سیگار، پیپ یا قلیان همراه با سایر آلاینده های محیطی مانند ذرات مخصوص که حاوی مواد سمی نیزهستند، وارد هوای تنفسی و جریان دم و بازدم تمام افراد حاضر در یک محیط سربسته مثل منازل مسکونی می شود و تمام کسانی که در آنجا زندگی می کنند به یک اندازه مسموم و بیمار می کند. این دود باقیمانده در محیط، آمیخته ای از بیش از ۲۵۰ ماده شیمیایی توکسیک است که حداقل ۵۰ نوع آن از سرطانزاهای شناخته شده می باشد. طبق همین آمار بیش از ۶۰% کودکان ۳ تا ۱۱ ساله آمریکایی در معرض دود سیگار افراد بزرگسال خانواده اند و در مجموع، نیمی از جمعیت این کشور خواسته و ناخواسته در منزل و فضاهای باز و سربسته بیرون با این عوامل خطر تنفسی مواجهند. در مورد کودکان بیش از هر چیز احتمال ابتلا به آسم، اوتیت مدیا یا عفونت گوش میانی و عفونتهای تنفسی مثل برونشیت و ذات الریه مد نظر است و سن حداکثر شیوع برای این بیماری ها همان ۳ تا ۱۱ سال است. پژوهش های دیگری نیز بر این موضوع دلالت دارند که احتمال مرگ ناگهانی در دوره نوزادی (زیر یک ماه) در متولدین خانواده های سیگاری بسیار بالاتر است.

سازمان بهداشت جهانی با اعلام این مطلب که مواجهه ثانویه افراد غیر سیگاری با دود سیگار موجب افزایش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی - عروقی و سرطان ریه در آنان می شود، میزان این افزایش را ۳۰% اعلام کرد. به بیان دیگر زندگی کردن در کنار آدمهای سیگاری ۱/۳ برابر خطر ابتلا به این بیماری های صعب العلاج را افزایش می دهد.

تا چندی پیش اظهار نظر و فرضیات مبتنی بر این افزایش تنها به استناد گردآوری آمار و اطلاعات فردی بیماران و محیط زندگی و کار آنان و مقایسه با یکدیگر بود، اما پیشرفتهای اخیر علم پرتو شناسی وتکنولوژی تصویربرداری پزشکی به وضوح تخریب بافتی و آسیب ساختاری دستگاه تنفسی، شامل مسیرهای عبور هوا و خود ساختمان ریه را نشان داده است. اثبات این نظریه، گواه علمی محکمی در اختیار کمپین های ضد سیگار و طرفداران تصویب قانونی منع استعمال دخانیات درفضاهای باز و سربسته شهری قرار داده است. آنها خواهان حفظ حق برخورداری افراد از زندگی و محیط زیست سالم و ایفای نقش قانونگذاران در عمل به مسئولیت مدنی خویش هستند.


منبع:

VOA Health and Medical Series
XS
SM
MD
LG