لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۲

پرزيدنت اوباما با رهبران کشورهای نيمکره غربی در کنفرانس ترينيداد به گفت و گو خواهد نشست


پرزيدنت اوباما با رهبران کشورهای نيمکره غربی در کنفرانس ترينيداد به گفت و گو خواهد نشست
پرزيدنت اوباما با رهبران کشورهای نيمکره غربی در کنفرانس ترينيداد به گفت و گو خواهد نشست

باراک اوباما رییس جمهوری آمريکا پس از دیدارهایی با رهبران اروپا و بزرگترین اقتصادهای پیشرفته و در حال رشد جهان، زمانی که برای شرکت در کنفرانس رهبران کشورهای آمريکائی به ترینیداد برود، به کشور خود نزدیکتر خواهد بود. این سفر به آقای اوباما فرصت خواهد داد با همتایانش در آمريکای لاتین ملاقات کند، حرفهایشان را بشنود و از آنها بیاموزد.

رهبران کشورهای نیمکره غرب، که بگونه ای دمکراتیک برگزیده شده اند، هر سه یا چهار سال دور هم جمع می شوند تا در باره مهمترین مسائل منطقه ای به بحث بپردازند. امسال، آنها در هنگامه جدی ترین تنزل اقتصادی جهان طی سالها ملاقات می کنند و راه هایی را برای احیای رشد، جستجو خواهند کرد. در پنج سال گذشته، منطقه از برکت افزایش سرمایه گذاری، قیمت کالاها، تجارت و سیاست های اقتصادی معقول در بسیاری از کشورها، از رشدی نیرومند برخوردار بوده است. منافع اجتماعی که این سیاست های ببار آورده، اینک در خطر است و در کنفرانس ترینیداد، رهبران عقاید خود را برای مقابله با بحران با یکدیگر در میان خواهند گذاشت.

آقای اوباما، افزون بر بحث در باره مسائل اقتصادی، همچنین در مورد تدوین برنامه ای گفت و گو خواهد کرد که بر صرفه جوئی در مصرف، و انرژی پاک و غیر آلوده کننده ای که به کاهش تشعشات گازهای گلخانه ای نیز کمک کند، متمرکز خواهد بود. ایالات متحده و برزیل هم اینک با برخی از کشورهای آمريکای مرکزی و کارائیب کار می کنند با این هدف که آنها را در بوجود آوردن و توسعه سیستم های تهیه سوخت از مواد گیاهی قابل بازیافت مانند نیشکر، ذرت، سویا و نخل یاری دهند.

آقای اوباما همچنین به مساله افزایش جرم و بزهکاری در برخی از کشورهای منطقه و بهبود ایمنی برای تمام شهروندان، خواهد پرداخت.
ایالات متحده با طرحی از پیش تهیه شده برای پرداختن به این مسائل به کنفرانس نمی رود. برعکس، پرزیدنت اوباما قصد دارد حرف ها و نظریات ۳۳ رهبر دیگر را بشنود، با آنان بحث کند و به توافق برسد. آنها اعضای مشارکت جدیدی هستند که بسود مردم کشورهای آمريکائی خواهد بود.

XS
SM
MD
LG