لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۹

رییس جمهوری آمریکا طرح ایجاد سرویس راه آهن سریع السیر در کشور را اعلام کرد


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا طرح هایی را برای ایجاد سرویس راه آهن سریع السیر در کشور اعلام کرد و گفت چنین سرویسی موجب صرفه جویی در مصرف انرژی خواهد شد، آلودگی هوا را کاهش خواهد داد، و از تراکم در بزرگراه ها و فرودگاه ها خواهد کاست.

طرح رییس جمهوری یک استراتژی چند میلیارد دلاری را در بر می گیرد که بر اساس آن ۱۰ کریدور راه آهن سریع السیر در سراسر ایالات متحده به وجود خواهد آمد. به موجب طرح های مقدماتی، این کریدورها مناطقی را که از ۱۶۰ تا نزدیک به یک هزار کیلومتر از هم فاصله دارند، به یکدیگر ارتباط خواهد داد.

پریزیدنت اوباما روز پنجشنه در سخنانی در کاخ سفید گفت، دولت او نخست بر بهبود خطوط راه آهن فعلی تمرکز خواهد کرد تا مسافرت سریعتر شود و مشاغل کوتاه مدتی به وجود آید. دولت، سپس کریدورهای بالقوه را مشخص خواهد ساخت و آنها را در سطوح دولت های ایالتی و محلی به مناقصه خواهد گذاشت.

آقای اوباما با اشاره به موفقیت سرویس های راه آهن سریع السیر در کشورهایی مانند ژاپن، چین، فرانسه و اسپانیا گفت ایجاد چنین سرویسی در آمریکا بسیار دیر شده است و انجام شدنی است.

رییس جمهوری گفت سیستم جدید راه آهن می تواند یک میلیون اتومبیل را از جاده های کشور خارج کند، به کاهش سالانه ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون کیلوگرم تشعشع گازهای گلخانه ای منجر خواهد شد و وابستگی به نفت خارجی را کاهش خواهداد.

XS
SM
MD
LG