لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۰

ادامه داستان فانتزی بازگشت به گذشته در سینمای هالیوود


گزارش: آلن سیلورمن، خبرنگار صدای آمریکا در هالیوود

سینمای هالیوود یک بار دیگر به دوران دهه هشتاد میلادی بازگشته و فیلم های فانتزی و آرزوهای محال را تکرار می کند. از این جمله فیلم تازه « دوباره ۱۷ساله» ، داستان خیالی مرد میان سالی که یک بار دیگر فرصتی می یابد که به دوران نوجوانی وتجربیات سال آخر دبیرستان بازگردد. این فیلم با شرکت «زک افران» یکی از چهره های محبوب هالیوود در میان تماشاگران نوجوان و ماتیو پری کمدین و بازیگر سریال تلویزیونی «فرندز» (دوستان) ساخته شده است.

داستان فیلم از این قرار است که مایک اودانل ۴۰ ساله (ماتیو پری) متوجه می شود که یک زندگی بیهوده و خالی از هیجانی را می گذراند. پس از ۲۰ سال خدمت در محل کار، جوان هایی که از لحاظ حرفه ای به مراتب از او کم تجربه تر هستند از او جلو زده اند و به مدارج بالاتر از او دست یافته اند. همسر مایک که در ضمن عشق زندگی او بوده و از دوران دبیرستان با هم آشنا بوده اند در حال تقاضای طلاق از اوست و می گوید انتظاراتی بیش از این ها از زندگی دارد و فرزندان نوجوان آن ها نیز کاری به کار او ندارند.

در این شرایط است که مایک اودانل خود را یک بار دیگر در محوطه دبیرستان قدیمی و در مقابل عکس هایی که از آن دوران بر روی دیوارها باقی مانده می یابد. او به یاد آن از دوران شکوهمند زندگی خود به عنوان یک شاگرد محبوب، یک پسر مورد پسند دختران و یک ستاره و قهرمان ورزشی در مقابل عکس ها می ایستد و در این زمان است که ناگهان فراش قدیمی و مهربان مدرسه در کنار او ظاهر می شود و به او می گوید: «مایک! به قول معروف مواظب باش از خداوند چه درخواست می کنی چرا که ممکن است آرزویت برآورده شود.»

فردا صبح مایک اودانل چهل ساله در حالی که هنوز سال ۲۰۰۹ است از خواب بیدر می شود و متوجه می شود که به دوران ۱۷ سالگی خود بازگشته است!

مایک علیرغم مخالفت های بهترین دوست خود « ند» تصمیم می گیرد ازاین فرصت طلائی بازگشت به نوجوانی استفاده کند.

زک افران دوران نوجوانی ماتیو پری (مایک اودانل) را بازی می کند. او اخیرا با شرکت در فیلم موزیکال «دبیرستان»، نقشی همراه با رقص و آواز، یک شبه تبدیل به یک بت و تازه ترین چهره محبوب هالیوود شد.

افران می گوید: «فیلم دوباره هفده ساله فرصتی بود که من بتوانم از یک چهره موزیکال تبدیل به بازیگر جدی تر فیلم های غیر موزیکال شوم. هرچند داستان این فیلم هم به دبیرستان ارتباط دارد اما نقشی که به عهده من گذاشته شده کاملا متفاوت است. این از آن گونه نقش هایی است که من امیدوارم بتوانم بیشتر بازی کنم.»

چالشی که زک افران به عنوان یک بازیگر در فیلم دوباره هفده ساله با آن روبرو است، بازی در نقش مردی است که ۲۰ سال از او بزرگتر است. در عین حال بنا بر گفته افران، هم آهنگی با بازی ماتیو پری در نقش بزرگ سالی مایک نیز چالش لذت بخش دیگری بوده است: «من مدتی هنگام فیلم برداری روی نوع بازی و شخصیتی که توسط ماتیو پری برای مایک اودانل پرداخته شده بود تمرکز کردم و با دقت بازی او را در این نقش تماشا کردم. بعد من و ماتیو دو سه روز را به صورتی تفریحی با هم گذراندیم و ضمن حرف زدن، لحظات کلیدی ادغام دو شخصیت اصلی فیلم را پیدا کردیم.»

ماتیو پری معتقد است که تمام جذابیت فیلم در همین است که تماشاگر به فکر بیافتد که اگر من به هفده سالگی برمی گشتم چه می شد:«فکر می کنم من اگر در عالم واقعیت به هفده سالگی خودم باز می گشتم، به خودم نهیب می زدم که این قدر مسائل را جدی نگیرم. چرا که وقتی ما هفده ساله هستیم ،همه چیز به نظرمان بیش از اندازه جدی می رسد.»

داستان فیلم دوباره هفده ساله، تمی آشناست که پیش از این ها نیز بارها در هالیوود به اشکال گوناگون از آن استفاده شده است. در دهه هشتاد فیلم محبوب «بازگشت به گذشته» با شرکت مایکل جی فاکس، و حتی فیلم «زندگی زیباست» با شرکت جیمز استوارت که بیش از شصت سال پیش واقعه بازگشت به گذشته را تجربه می کند. اما زک افران می گوید بازی در این فیلم به من ثابت کرد که این یک وسوسه بیهوده است: «اولین سئوالی که برای هرکسی پیش می آید این است که اگر من بتوانم به گذشته بازگردم آیا چیزی را در زندگیم عوض خواهم کرد و یا این که همان راهی را که در آن زمان انتخاب کردم یک بار دیگر نیز انتخاب خواهم کرد؟»

زک می گوید: «در زندگی خود من پاسخ به این سئوال این است که صد درصد من همان کاری را خواهم کرد که پیش از این کردم. چرا که در حال حاضر هیچ چیزی را در این دنیا به اندازه کار بازیگری دوست ندارم. این بهترین دوران زندگی من است. هر روز صبح که از خواب بلند می شوم یک چالش لذت بخش تازه در انتظار من است. یا پیشنهاد بازی در یک فیلم تازه، یا آموختن چند چیز تازه یا انجام چند گفتگوی مطبوعاتی... و خلاصه این جور چیزها. من در حقیقت امروز از زندگیم بی نهایت راضی هستم و آن را با هیچ چیز دیگر عوض نمی کنم.»

XS
SM
MD
LG