لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۰

نیروهای فرانسوی ۱۱ نفر از راهزنان دریایی را دستگیر کردند


یک کشتی نظامی فرانسه روز چهارشنبه راه را بر یک قایق دزدان دریایی در نزدیکی آبهای کنیا بست و ۱۱ راهزن را دستگیر کرد.

وزارت دفاع فرانسه می گوید دستگیر شدگان در ناو جنگی «نی وس» در بازداشت بسر می برند. این ناو بخشی از ناوگان اتحادیه اروپا است که مامویت دارد از کشتی ها در خیلح عدن حفاظت کند.

این رهگیری در حدود ۹۰۰ کیلومتری شرق بندر مومباسا در کنیا صورت گرفت. مقامات گفتند کشتی فرانسوی دزدان دریایی را پس از آن که هلیکوپتر آن حملات آنها را به یک کشتی ثبت شده در لیبریه خنثی کرد، دنبال کرد.

قایق ۱۰ متری دزدان حامل ۱۷ بشکه، هر کدام شامل حدود ۲۰۰ لیتر سوخت، و دو قایق کوچک تهاجمی، بود.

در این میان، یک کشتی باربری آمریکایی پس از آن که از حمله دزدان دریایی در نزدیکی ساحل سومالی گریخت، در مسیر خود به طرف مومباسا، در کنیا، پیش می رود.

کشتی «لیبرتی سان» که شامگاه سه شنبه از حمله گریخت، اینک زیر حفاظت نیروی دریایی آمریکا در حرکت است.

همچنین، خدمه کشتی مرسک – آلاباما، که دزدان دریایی روز جمعه در نزدیکی ساحل سومالی به آن حمله کردند، پس از آزاد شدن ناخدایش، مومباسا را ترک می کنند.

شرکت مالک کشتی در نیویورک گفت به کشتی در اثر شلیک آر پی جی و سلاح های خود کار آسیب رسید، اما کسی صدمه ندید. خدمه کشتی می گویند آنها در جریان حمله در موتور خانه مخفی شدند.

یک مقام نظامی آمریکا می گوید به ناوشکن بین بریج دستور داده شد به کمک کشتی برود و اینک آنرا اسکورت می کند.

همین ناوشکن در نجات ریچارد فیلیپ، ناخدای کشتی مرسک که در اسارات دزدان دریایی قرار داشت، در گیر بود. از هنگام عملیات نجات، دزدان دریایی چهار کشتی دیگر را توقیف کرده اند.

روز سه شنبه، دریادار مایک مولن رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا در مصاحبه ای در شبکه تلویزیونی ای بی سی (ABC) گفت او در پی ربوده شدن و نجات کشتی باربری آمریکا دستور داد در استراتژی نظلامی آمریکا برای مقابله با دزدی دریایی بازنگری شود.

آمریکا، چین و کشورهای دیگر در کوشش برای متوقف ساختن دزدی دریایی به گشتهای دریایی در نزدیکی ساخل سومالی دست زده اند. شمار ربودن کشتی ها در اوایل سال جاری کاهش یافت اما ماه گذشته بار دیگر بالا رفت.

گروه های گوناگون دزدان دریایی اینک حداقل ۱۶ کشتی با بیش از ۲۵۰ خدمه را در اسارت دارند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا گفته است ایالات متحده برای متوقف ساختن دزدی دریایی هر کاری را بتواند انجام خواهد داد.

XS
SM
MD
LG