لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۳

نصب ستاره جورج هریسون، بیتل فقید در بلوار هالیوود


در مراسم باشکوهی که با شرکت برخی از معروف ترین چهره های صحنه هنر و موسیقی جهان برگزار شد، شهر هالیوود طبق یک رسم قدیمی،ستاره برنزی مخصوصی را با نام جورج هریسون، یکی از اعضای درگذشته گروه بریتانیایی بیتل ها در پیاده روی بلوار معروف هالیوود نصب کرد.

این رسم قدیمی از طرف شهرداری شهر هالیوود، نوعی سرسپاری و قدردانی از شخصیت های هنری معروف و تاثیر گذار محسوب می شود.

جورج هریسون، خواننده، آهنگساز، نوازنده گیتار و فیلمسازی که در سال ۲۰۰۱ بر اثر ابتلا به بیماری سرطان درگذشت یکی ازبرجسته ترین چهره های موسیقی راک اند رول محسوب می شود و در فهرستی که اخیرا تحت عنوان «۱۰۰ نوازنده برجسته گیتار جهان» از سوی مجله موسیقی رولینگ استون به چاپ رسید او از لحاظ مهارت در نوازندگی این ساز در مقام بیست و یکم قرار گرفته است.

جورج هریسون که به او عنوان «بیتل آرام» داده شده بود، یکی از پیروان فلسفه و نوع تفکر بودایی هند بود. او در رشد و وسعت بخشیدن به موسیقی بیتل ها نقش عمده ای را ایفا کرد و شنوندگان خود را از راه موسیقی با این تفکرات عرفانی آشنا ساخت. او پس از جدایی از گروه بیتل ها، علاوه بر موفقیت در حرکت تک نفره حرفه ای در صحنه موسیقی توانست با گروه های دیگری از جمله «تراولینگ ویلبری» همنوازی کند. او علاوه بر ساختن موسیقی به کار تهیه آلبوم های مختلف و نیز فیلم های مستند اشتغال داشت.

در مراسم نصب ستاره جورج هریسون، نوازنده گیتار گروه چهارنفره بیتل ها که در دهه ۶۰ میلادی انقلابی در موسیقی پاپ و راک جهان بوجود آوردند، علاوه بر بیوه جورج هریسون اولیویا و پسر این دو « دانی»، چهره های سرشناسی از جمله، تام هنکز بازیگر سینمای هالیوود، تام پتی، آهنگساز، نوازنده و خواننده ای که مدتی با جورج هریسون و روی اربیسون در یک گروه راک اند رول به همکاری اشتغال داشت ، جو والش ،خواننده و نوازنده ، تی بون برنت ، اریک آیدل و پل مک کارتنی، یکی دیگر از اعضای گروه بیتل ها حضور داشتند.

در مراسم نصب ستاره جورج هریسون که با حضور نمایندگان شورای شهر هالیوود برگزار شد و جمعیت کثیری را به بلوار هالیوود کشاند، تام هنکز و اولیویا هریسون درباره جورج هریسون و خاطرات شادی بخشی که با او داشته اند صحبت کردند اما پسر هریسون، «دالی» سخنان خود را در یک جمله کوتاه «هاری کریشنا» خلاصه کرد.

هرچند نام پل مک کارتنی جزو سخنرانان این مراسم نبود، او پس از گرفتن چند عکس دستجمعی در مقابل ستاره تازه نصب شده جورج هریسون تصمیم گرفت تا سخنانی ادا کند و از جمعیتی چند هزار نفری که بلوار هالیوود و خیابان هم جوار آن (واین) را پوشانده بودند برای حضور در این مراسم سپاسگزاری کرد.

ستاره جورج هریسون در مقابل ساختمان تاریخی «تاور رکوردز» (یکی از قدیمی ترین شرکت های تهیه کننده صفحه در آمریکا) در کنار ستاره مشترک گروه بیتل ها و ستاره ای که به جان لنون اختصاص داده شده است قرار دارد.

شرکت صفحه پرکنی «کپیتول ای ام آی» نیز در پایان این مراسم اعلام کرد که مجموعه ای از آثار موسیقی دوران پس از بیتل های جورج هریسون در دست تهیه است که به صورت سی دی در نیمه ماه ژوئن آینده به بازار ارائه خواهد شد.

در این مجموعه که « بگذار بگذرد : مجموعه آثار جورج هریسون» نام دارد برخی از بیادماندنی ترین آثار دوران همکاری او با گرو بیتل ها از جمله ترانه « وقتی گیتارم به آرامی گریه می کند» و «آفتاب در راه است» نیز گنجانده شده است.

این ترانه ها از وقایع کنسرت نیکوکارانه معروفی که در سال ۱۹۷۱ به نام «بنگلادش» برگزارشد برداشته شده است.

XS
SM
MD
LG