لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۹

مقامات آمریکایی: رکود اقتصادی ممکن است به افراط گرایی دست راستی دامن بزند


وزارت امنیت داخلی آمریکا می گوید تندروهای دست راستی در ایالات متحده ممکن است با استفاده از رکود اقتصادی و انتخاب نخستین رییس جمهور سیاهپوست، برای جلب اعضای جدید استفاده کنند.

در یک گزارش اطلاعاتی که هفته پیش برای سازمان های پلیس و امنیتی صادر شد، وزارت امنیت داخلی گفت اطلاعات مشخصی که نشان دهد تروریست های دست راستی حمله ای را تدارک می بینند، در دست نیست. اما هشدار داد که سلب مالکیت و از دست دادن خانه، بیکاری و ناتوانی در دریافت اعتبار می تواند «فضای باروری برای استخدام افراد توسط تندروهای دست راستی به وجود آورد.»

گزارش گفت سربازانی که از جبهه های جنگ باز می گردند، به دلیل مهارت های رزمی، به ویژه کسانی که در بازگشت به جوامع خود و تطبیق با آنها، با مشکل روبرو هستند، ممکن است هدف این کوشش باشند. گزارش همچنین به محدودیت های پیشنهادی در داشتن اسلحه به عنوان عاملی برای جلب افراد جدید به گروه های دست راستی اشاره داشت.

برخی از مفسران محافظه کار علیه هشدار جدید سخن گفته اند، و آن را کوششی برای جرم ساختن ناراضی سیاسی و جلوگیری از آزادی بیان می نامند.

شبکه سی ان ان (CNN) به نقل از یک مقام وزارت امنیت داخلی می گوید بین تندروهایی که در گزارش به آنها اشاره شده است و «متفکران سیاسی، فعالان و رای دهندگان محافظه کار، ارتباطی وجود ندارد.»

وزارت امنیت داخلی گفت، گزارش بخشی از یک سلسله ارزیابی های تهدیدها است که با هدف شناخت بهتری از افراط گرایی خشن در ایالات متحده انجام می گیرد.

جدیدترین ارزیابی، شرایط جاری را با دهه ۱۹۹۰ مقایسه می کند، زمانی که وضعیت ضعیف اقتصادی و انتقال مشاغل به خارج به تشدید افراط گرایی دست راستی منجر شد.

اما مقامات وزارت امنیت داخلی می گویند اینک اینترنت، برقراری ارتباط و یافتن اطلاعاتی در مورد بمب و اسلحه را، برای تندروها آسانتر ساخته است.

XS
SM
MD
LG