لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۸

انتقاد آمریکا از شرایط قرارداد  تازه صلح پاکستان با مناطق تحت نفوذ طالبان


ایالات متحده آمریکا قرارداد صلحی که توسط رییس جمهور پاکستان به منظور برقراری صلح و پایان بخشیدن به خشونت های طالبان در مناطق شمال غربی این کشور به امضا رسیده است را به خاطر تحمیل و اعمال نفوذ قوانین اسلامی در این منطقه مورد انتقاد قرار داد.

رابرت گیبز سخنگوی کاخ سفید گفت این قرارداد نتوانسته است مسائل مهم حقوق بشری را مد نظر قرار دهد. ایالات متحده، یکی از کشورهای هم پیمان پاکستان و دیگر کشورهای غربی معتقدند که در این معامله درحقیقت پاکستان تسلیم تندروهای اسلامی شده است.

یکی از رهبران مذهبی تندروی طرفدار طالبان در منطقه مذکور، یک روز پس ازامضای این عهدنامه توسط زرداری رییس جمهور پاکستان، ضمن تعهد به برقراری صلح از این حرکت استقبال کرد و آن را مورد تائید قرار داد.

سخنگوی صوفی محمد، از حامیان ستیزه جویان طالبان گفت که امضای این عهدنامه گروه های طرفدار طالبان را به سازش تشویق کرده است و این مسئله برای منطقه ملاکند و ایالت های شمال غربی پاکستان صلح و آرامش به همراه خواهد داشت.

محمد طبق مفاد مندرج در این قرارداد صلح قبول کرده است تا در مقابل اعمال نفوذ قوانین اسلامی در منطقه، به حملات چند ماه اخیر خود بر علیه نیروهای امنیتی را در این منطقه که نواحی تفریحی پیشین به نام « سوآت ولی» را نیز شامل می شود خاتمه دهد.


XS
SM
MD
LG