لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۱

پیونگ یانگ بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی را از کشور اخراج کرد


کره شمالی از بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی خواست تا هرچه زودتر این کشور را ترک کنند . پیونگ یانگ اعلام کرد که برنامه های اتمی و تولید پلوتونیوم برای ساختن بمب اتم خود را از سرخواهد گرفت.

آژانس بین المللی انرژی اتمی وابسته به سازمان ملل متحد ضمن انتشار یک بیانیه در روز سه شنبه گفت« کره شمالی از بازرسان آن خواسته است که پس از برداشتن وسائل مهر و موم و دستگاه ها و دوربین های مخصوص خود در تاسیسات یانگ بیون هرچه زودتر این کشور را ترک کنند.»

آژانس خبری کیودوی ژاپن از سوی یکی از مقامات آمریکایی نقل قول کرده است که بازرسان آمریکایی نیز از کره شمالی اخراج شده اند.

خبر اخراج بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی هنگامی منتشر می شود که کره شمالی در اعتراض به یک بیانیه سازمان ملل متحد که پرتاب راکت توسط این کشور را محکوم کرده است اعلام کرد که از مذاکرات شش جانبه خلع سلاح بیرون خواهد رفت و نیروی اتمی بازدارنده خود را نیز تقویت خواهد کرد.

وقایع اخیر، بخشی از واکنش های کره شمالی به دنبال صدور بیانیه ای از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد است که کره شمالی را به دلیل پرتاب یک راکت دوربرد که در روز ۵ آوریل از فراز ژاپن گذشت محکوم می کند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده از تصمیم کره شمالی در مورد اخراج بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی انتقاد کرد و آن را «یک عکس العمل غیرضروری در مقابل یک درخواست قانونی » از سوی شورای امنیت سازمان ملل خواند.

خانم کلینتون روز سه شنبه در ادامه این سخنان به خبرنگاران گفت که «ایالات متحده امیدوار است تا بتواند فرصتی پیدا کند که شرایط کنونی را با متحدین خود و نهایتا با کره شمالی مورد بحث و بررسی قرار دهد.

وزارت امور خارجه کره شمالی صبح روز سه شنبه اعلام کرد که «پیونگ یانگ درنظر دارد تا برنامه های اتمی خود را یک بار دیگر از سر بگیردو از مذاکرات شش جانبه خلع سلاح بیرون خواهد رفت.»

XS
SM
MD
LG