لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۹

نیویورک تایمز:  دولت اوباما  تحمل فعالیت های اتمی ایران را بررسی می کند


روزنامه نیویورک تایمز گزارش می دهد دولت اوباما تحمل فعالیت های اتمی ایران را در همان زمانی که با تهران به گفت و گو خواهد نشست، بررسی می کند.

نیویورک تایمزروزسه شنبه نوشت واشنگتن ومتحدان اروپایی آن روی پیشنهادهایی کارمی کنند که تغییرعمده ای دراستراتژی جرج بوش رییس جمهوری سابق آمریکا خواهد بود. دولت قبلی از تهران می خواست پیش از ورود به گفت و گوهای رسمی، به تمام فعالیت های غنی سازی اورانیوم پایان دهد.

نیویورک تایمز می گوید می گوید ایالات متحده و اروپا ایران را زیر فشار خواهند گذاشت برنامه اتمی خود را بتدریج بر روی بازرسی های گسترده تر باز کند، اما به تهران اجازه خواهند داد به غنی سازی اورانیوم برای مدتی در دوره مذاکرات ادامه دهد.

در واشنگتن؛ سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت تا بازنگری سیاست ایالات متحده نسبت به ایران تکمیل نشده است، دولت درباره جزییات بحث نخواهد کرد.

شش قدرت عمده جهان، ازجمله ایالات متحده، هفته پیش گفتند ازایران دعوت خواهند کرد به بحث های مربوط به برنامه اتمی خود ملحق شود. رسانه های ایران روز دوشنبه به نقل از مذاکره کننده ارشد اتمی ایران گفتند تهران برای مذاکراه آماده است.

ایران و غرب بر سربرنامه اتمی تهران، که برخی معتقد هستند امکان دارد یک عنصر نظامی داشته باشد در تضاد هستند.

بررسی سیاست ایران که پرزیدنت اوباما دستور داده است انجام گیرد هنوز ادامه دارد، و دستیاران رییس جمهوری می گویند روشن نیست که او چه مدتی برنامه غنی سازی اورانیووم ایران را تحمل خواهد کرد. اما نیویورک تایمزگزارش می دهد یک توافق کلی وجود دارد که ایران آن نوع درخواست هایی را که دولت بوش عنوان می کرد، قبول نخواهد کرد.

نیویورک تایمز اضافه می کند پیشنهادها، اگر تصویب شود، احتمالا با انتقاد شدید منتقدین محافظه کاررییس جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیراسراییل، روبرو خواهد شد. یک مقام ارشد اسراییلی می گوید اگرآقای اوباما به کوشش های ایران برای تولید اورانیوم «کاملا پایان ندهد»، اسراییل ممکن است در تلاش های خود هدف گرفتن تاسیسات اتمی زیرزمینی ایران در نطنز بازنگری کند.

XS
SM
MD
LG