لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۹

مقام قضایی ايران: رکسانا صابری به اتهام جاسوسی برای آمريکا محاکمه شده است


يک مقام قضايی جمهوری اسلامی ايران گفت رکسانا صابری روزنامه نگار آمريکايی ايرانی تبار به اتهام جاسوسی برای آمريکا، محاکمه شده است.

عليرضا جمشيدی امروز، سه شنبه، گفت محاکمه خانم صابری روز دوشنبه آغاز شده است و انتظار ميرود دادگاه در عرض دو هفته آينده برای اين پرونده حکم صادر کند.

يک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا روز پنجشنبه گذشته گفت اتهام جاسوسی بی اساس است، و بار ديگر تاکيد کرد که واشنگتن می خواهد ايران رکسانا صابری را آزاد کند.

رکسانا صابری ٣١ سال سن دارد و در شش سال گذشته در ايران سکونت داشت و برای خبرگزاری های متعددی نظير بی بی سی و راديو اِن پی آر کار ميکرد. در ماه ژانويه خانم صابری به اتهام نداشتن پروانه معتبر روزنامه نگاری دستگير شد و اکنون در زندان اوين در بازداشت بسر می برد.

اما مقامات جمهوری اسلامی ايران هفته گذشته اتهامات جاسوسی را عليه رکسانا صابری مطرح نمودند و ادعا کردند که وی از روزنامه نگاری بعنوان پوششی برای ارسال اطلاعات محرمانه به دستگاه های اطلاعاتی آمريکا، استفاده ميکرده است.

پدر رکسانا صابری به ايران رفته است و پنجشنبه گذشته در مصاحبه ای با خبر گزاری آشوسيتد پرس گفت تا زمانی که رکسانا آزاد شود در ايران باقی خواهد ماند.

پيشتر در روز چهارشنبه هفته گذشته هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا گفت نگران اتهامی است که بر صابری وارد آمده و خواهان آزادی فوری او شد.

هفته گذشته همچنين کميته حفاظت از روزنامه نگاران در بيانيه ای نگرانی عميق خود را از متهم شدن خانم صابری به جاسوسی، ابراز داشت.

XS
SM
MD
LG