لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۶

مخالفان رییس جمهوری گرجستان ، دامنه اعتراضات خود را گسترش می دهند


درگرجستان، مخالفان می گویند قصد دارند با برپا کردن یک اردوی چادری درخارج ازتشکیلات دولتی رادیو و تلویزیون در تفلیس، اعتراضات خیابانی جاری را گسترش دهند.

رهبران اوپوزیسیون روز سه شنبه درگردهمائی اصلی درخارج از پارلمان، که وارد ششمین روزخود شده است، سخن گفتند. معترضین همچنین چادرهایی در مقابل اقامتگاه رییس جمهوری برپا کرده اند.

تظاهر کنندگان تلویزیون را متهم می کنند اعتراضات را ، که بگفته آنها تا هنگام استعفای ساکشویلی ادامه خواهد یافت، نادیده می گیرد. هزاران نفرازطرفداران اوپوزیسیون ازهفته پیش در پایتخت گرجستان دست به اعتراض زده اند.

منتقدین، رییس جمهوری را به اداره نادرست مناقشه با مناطق انشعابی اوستیای جنوبی و ابخازی، که به جنگ کوتاهی با روسیه دراوت گذشته منجر شد، متهم می کنند.

ساکشویلی روزسه شنبه مسکو را به تقویت نیروهای خود درهردو منطقه متهم ساخت و این نطررا که پول روسیه درپشت اعتراضات علیه او قرار دارد تکرار کرد.

در رویدادی جداگانه، سازمان دیده بان حقوق بشرمی گوید بسیاری ازشهروندان درگرجستان همچنان با خطر بقایای مهمات خوشه ای که در مناقشه پنج روزه روسیه و گرجستان بکاررفت، روبرو هستند. درگزارش سازمان گفته می شود بمبک های خوشه ای منفجر نشده تا کنون دست کم ۱۶تن را کشته و بیش از۵۰ نفر را مجروح کرده است.

XS
SM
MD
LG