لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۳

گزارش: آیا میخائیل ساکاشویلی رئیس جمهوری گرجستان میتواند مخالفان خود را آرام کند؟


مخالفان میخائیل ساکاشویلی رئیس جمهوری گرجستان سومین روز تظاهرات آرام خود را پشت سر گزارده اند. در این تظاهرات آرام که در تفلیس پایتخت آن کشور برگزار شد، تظاهر کنندگان خواهان استعفای آقای ساکاشویلی شدند.

در تظاهراتی که از سوی مخالفان رئیس جمهوری گرجستان صورت گرفته، حدود ۱۰ هزار نفر شرکت داشته اند.

تظاهر کنندگان در برابر پارلمان گرجستان، در برابر ساختمان محل اقامت میخائیل ساکاشویلی رئیس جمهوری و در برابر ایستگاه تلویزیونی دولتی گرجستان تجمع کرده و به سخنان رهبران خود گوش میدادند.

آنان بیش از هر چیز از رفتار و چگونگی برخورد آقای ساکاشویلی با مسئله جنگ کوتاه مدت گرجستان و روسیه در سال گذشته خشمگین هستند. در آن واقعه، ارتش گرجستان قبل از تجاوز نیروهای روسیه از منطقه گریخت و در نتیجه کشور بخشی از خاک خود را به عنوان منطقه جدائی طلبان از دست داد و متحدان روس کنترل کامل دو بخش جدا شده از گرجستان را بدست گرفتند.

تظاهراتی که علیه رئیس جمهوری گرجستان در جریان است، از سوی ائتلافی رهبری میشود که بیش از دوازده گروه را در بر گرفته است.
مخالفان دولت را متهم میکنند که در بزیر کشیده شدن پرچم ها و پلاکاردهای آنان و همچنین خرد شدن کامپیوترهایشان دست داشته است.

... اما «ایکا زگولادزی» قائم مقام وزیر کشور گرجستان میگوید که متاًسفانه این یک اتفاق بوده و هنوز دقیقاً روشن نیست که چه چیزی موجب آن شده است. انتقادها از سوی رهبر مخالفان افراط گرا متوجه پلیس است که چرا بلافاصله پس از درخواست آنان به کمک نیآمده است.

بسیاری از گرجی ها هنوز هم از ساکاشویلی حمایت میکنند زیرا وی شکوفائی اقتصادی قابل توجهی را در آن کشور سرپرستی کرده است، هر چند که برخی دیگر میگویند «میخائیل ساکاشویلی» به اندازه کافی برای ایجاد مشاغل جدید تلاش نکرده است.

ساکاشویلی گفته است که دوره ریاست جمهوری خود را که پایان آن سال ۲۰۱۳ میلادی است، به اتمام خواهد رساند. وی همچنین خواهان ملاقات و گفتگو با رهبر مخالفان شده است.

XS
SM
MD
LG