لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۴

نزدیک به ۷۰ نفر در درگیری ها در تایلند مجروح شدند


درگیری ها میان سربازان و تظاهر کنندگان ضد دولت در بانکوک، پایتخت تایلند یک روز پس از اینکه نخست وزیر عزل شده، تاکسین شیناواترا، هوادارانش را برای انجام انقلاب برانگیخت، بالا گرفت.

مقامات می گویند دست کم ۶۸ نفر در این درگیری ها زخمی شده اند.

سربازان کاملا مسلح پیش از سحرگاه دوشنبه شروع به پیشروی کردند. تلویزیون ویدیوهایی را از سربازان در حال شلیک هوایی به نمایش گذاشت. شاهدان می گویند تظاهر کنندگان بمب های دست ساز به طرف سربازان پرتاب می کردند. همچنین آتش سوزی در امتداد محل درگیری شدت پیدا کرد.

دو مقام دولتی در تلویزیون حضور یافتند و خواهان آرامش شدند.

آژانس خبری فرانسه پیش از این به نقل قول از یک سخنگوی ارتش گفت سربازان برای در هم پاشیدن تظاهر کنندگان به آرامی اقدام خواهند کرد و سپس شدت عمل خواهند داشت. او همچنین گفت سربازان از گاز اشک آور استفاده کرده اند.

پیش از این در روز یکشنبه، آقای تاکسین، نخست وزیر سابق، هواداران خود را به گردهمآیی در بانکوک، پایتخت کشور، برای انجام یک انقلاب مردمی برانگیخت. آقای تاکسین که مخالف دولت است و در تبعید به سر می برد، در یک پیام تلفنی قول داد که اگر مقامات به هوادارانش حمله کنند، به تایلند باز خواهد گشت.

در یک سخنرانی در نیمه شب یکشنبه، آقای آبهیست پس از اینکه تاکیسن شیناواترا، رهبر خلع شده از هوادارانش خواست علیه دولت به پا خیزند، مردم را به آرامش دعوت کرد.

آقای آبهیست روز یکشنبه پس از اینکه معترضین، دولت را به تعطیل کردن نشست رهبران کشورهای جنوب شرقی آسیا موسوم به آ سه آن وادار کردند، وضعیت اظطراری اعلام کرد و رهبران را روز شنبه با هلی کوپتر از پاتایا خارج کرد.

XS
SM
MD
LG