لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۴

اوباما برخی محدودیت ها علیه کوبا را لغو  کرد


fباراک اوباما، رییس جمهور ایالات متحده روز دوشنبه برخی از محدودیت ها از جمله سفر به کوبا و ارسال وجوه نقدی از طرف آمریکایی های کوبایی تبار به اعضای خانواده های آن ها در کوبا را لغو کرد.

این یکی از مهم ترین تغییر روش های کلی در سیاست های ایالات متحده در مقابل کوبا به شمار می رود که از جهتی کاملا متفاوت با سیاست های محافظه کارانه جورج دبلیو بوش در رابطه با این کشور کمونیستی برخوردار است.

طبق بیانیه ای که روز دوشنبه از سوی کاخ سفید منتشر شد، پرزیدنت اوباما از وزیر امورخارجه آمریکا، خزانه داری این کشور و نیز اطاق بازرگانی خواسته است که هرچه زودتر در راه لغو این محدودیت ها اقدام کنند.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید گفت که آقای اوباما می خواهد تا با ایجاد ارتباط و حمایت از خواست های مردم کوبا قدم های مثبتی در راه به دست آوردن حقوق اولیه آن ها بردارد. گیبز هم چنین یادآور شد که فعال تر شدن کوبا در این راه بسیار حائز اهمیت است.

یکی از این قدم های اولیه به شرکت های ارتباط دوربرد ایالات متحده امکاناتی خواهد داد تا پس از بدست آوردن مجوز لازم از سوی کشور کوبا به تدارکات برای در دست قراردادن تلفن های همراه و تلویزیون های ماهواره ای به ساکنان این جزیره بپردازند. قدم دیگر، امکان ارسال بسته هایی تحت عنوان « هدیه» به مردم کوبا است که در آن وسائل مختلف از جمله لباس، لوازم بهداشتی، بذر و دانه های کاشتنی، وسائل ماهی گیری و وسائل و لوازمی از این قبیل گنجانده شده است.

با این وجود این لغو ممنوعیت ها شامل تحریم های اقتصادی ۴۷ ساله ای که علیه کوبا وجود دارد نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG