لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۲

آمریکا از تمایل ایران برای شرکت در گفت و گوهای هسته ای استقبال کرد


وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه از تمایل ایران به «همکاری سازنده» با قدرت های جهانی استقبال کرد.

رابرت وود، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت «ما از این که ایرانی ها به گفت وگو علاقمند هستند استقبال می کنیم.» وود افزود لازم است ایران به جامعه بین المللی نشان دهد برنامه هسته ای اش صلح آمیز است. سخنگو گفت در حال حاضر جامعه بین المللی نسبت به این موضوع بسیار مشکوک است.

پیشتر سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران گفته بود جمهوری اسلامی از گفت وگوی مستقیم با قدرت های جهانی در مورد برنامه هسته ای خود استقبال می کند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، سعید جلیلی روز دوشنبه تلفنی با خاویر سولانا، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت وگو کرد و سولانا از سوی شش قدرت عمده جهانی از ایران دعوت کرد در گفت وگوها شرکت کند. جلیلی گفت ایران از «همکاری سازنده» استقبال می کند.

هفته گذشته ایالات متحده، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان پیشنهاد گفت وگوی رسمی و مستقیم با ایران را مطرح کردند. این اولین بار است که واشنگتن تمایل به گفت وگوی مستقیم و بدون پیش شرط را از خود نشان داده است.

کشورهای غربی ظن آن دارند که توانایی های هسته ای ایران در مسیر اهداف نظامی مورد استفاده قرار گیرد. اما تهران می گوید برنامه اتمی اش صلح آمیز است.

XS
SM
MD
LG