لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۵

گزارش علمی: تاسیس آزمایشگاه تهدید بیولوژیکی با هدف ریشه کنی جهانی بیماری های مرگبار


گرگ فلاکوس، خبرنگار صدای آمریکا، تگزاس

در تابستان سال گذشته، پیش از این که گردباد شدید منطقه گسترده ای در شهر گلاوستون ایالت تگزاس را ویران کند، یک آزمایشگاه ملی جدید کار خود را در این شهر آغاز کرد.

آزمایشگاه گلاوستون به دلیل اتخاذ تدابیر پیشگیرانه از آسیب گردباد در امان ماند.

این آزمایشگاه به دلیل اینکه محل نگهداری نمونه هایی از خطرناک ترین عوامل بیماری زای جهان است، از تدابیر امنیتی بسیار بالایی برخوردار است.

پزشکان دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تگزاس در گلاوستون از طریق کنفرانس تلفنی و ویدئویی زنده با همکاران خود در آفریقا که برای آزمایش مردی که به یک بیماری نادر مبتلا شده است، گفتگو می کنند.

در سراسر جهان، همواره بیماری های جدیدی پدیدار می شوند که غالباً گونه هایی از آنها در بیماری های دیگر مشاهده شده اند. اما به منظور اطمینان بیشتر، نمونه هایی از ویروس و یا باکتری مشکوک به آزمایشگاه گلاوستون ارسال می شود.

آزمایشگاه ملی گلاوستون در یک بنا به مساحت ۵۲ هزار متر مربع در محوطه دانشکده پزشکی دانشگاه تگزاس ساخته شده است.

جیم لهدوک، معاون آزمایشگاه می گوید: « کارمندان این آزمایشگاه برای پذیرش هر نمونه ای از بیماری آماده اند. آن ها کارشناس امراض مختلفی از جمله بیماری های ویروسی، فلج، سیاه زخم و حتی بیماری های معمولی همچون آنفولانزا و یا امراض غیر معمولی همچون تب دانگ و تب های ویروسی همراه با خونریزی هستند.»

آزمایشگاه گلاوستون، مجموعه ای از بیشترین عوامل بیماری زا را در خود جای داده و با همکاری با کارشناسان سراسر جهان، بیماری های جدید را شناسایی و مطالعه می کند.

لهدوک می گوید:« اگر ویژگی های آن موجود زنده که موجب بیماری شده را نشناسیم، در مرحله اول ابزار مولکولی آن را بررسی می کنیم که دریابیم این عامل ویروس و یا باکتری ست و آن را در سیستم های متعددی که ما را قادر می سازد آن را در طبقه بندی های موجود قرار دهیم، آزمایش می کنیم. »

اگر یک عامل بیماری زا موجب مرگ فردی شود و فورا" قابل شناسایی نباشد، در شدیدترین تدابیر امنیتی در تجهیزات آزمایشگاه در منطقه ای مجزا، که کارمندان آن لباس های پلاستیکی پر از هوا و به اصطلاح فضایی می پوشند، قرنطینه می شوند. این لباس نه تنها فرد را با استفاده از پلاستیک محافظت می کند، بلکه پوشش هوا اجازه عبور هر گونه عامل بیماری زا را نخواهد داد.

کارمندان آزمایشگاه به محض خروج از منطقه قرنطیه، اول با مواد شیمیایی و سپس با آب معمولی دوش می گیرند تا احتمال وجود هرگونه ماده بیولوژیکی را که ممکن است به سطح لباس پلاستیکی چسبیده باشد، از بین ببرند. مایع هر دو دوش به محفظه های بزرگی مجزا از سایر آب فاضلاب سطح زمین انتقال داده می شود و محتوی این محفظه ها، پیش از خروج، در حرارت بسیار بالا جوشانده می شوند.

شناسایی و یافتن درمان سریع برای هر گونه عامل بیولوژیکی در صورت وقوع یک حمله تروریستی، از جمله مهمترین نقش هایی ست که این آزمایشگاه بازی خواهد کرد.

جیم لهدوک می گوید:« پژوهشگران با این عوامل به شیوه ای برخوردار خواهند کرد که با سایر عوامل بیماری زا مبارزه می نمایند.»

آزمایشگاه طوری طراحی شده تا نه تنها در مورد بیماری های مسری تحقیق کند بلکه توانایی رویارویی با عوامل خطرناک تروریستی را هم داشته باشد. در ضمن همان مهارت ها، ابزار و آزمایش هایی که با هدف پژوهش در مورد عوامل بیولوژیکی تروریستی مورد استفاده قرار می گیرند، برای بیماری های مسری نیز استفاده می شوند.

هدف اصلی این آزمایشگاه پیشرفت در زمینه تشخیص، یافتن بهترین درمان و اتخاذ اقداماتی به منظور پیشگیری از شیوع بیشتر بیماری ها می باشد.

XS
SM
MD
LG