لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۳

گزارش سیاسی: گمانه زنی ها پیرامون جانشین احتمالی رهبر کره شمالی


کرت آشین، خبرنگار صدای آمریکا، سئول

کیم ایل یونگ دوم، یکی از اقوام نزدیک خود را به یک مقام حساس در وزارت دفاع منصوب کرده است و این امر به گمانه زنی ها پیرامون آینده کره شمالی در صورت وخیم تر شدن وضعیت سلامت رهبر سالخورده این کشور دامن زده است.

ستاره بخت یانگ سانگ تایک ۶۳ ساله، یکی از بستگان کیم ایل یونگ رهبر کره شمالی طلوع کرده است.

کیم یونگ دوم، یانگ را به مقام رییس کمیسیون دفاع ملی کره شمالی منصوب کرده است.

بخش عمده موقعیت سیاسی آقای کیم در مقام رهبر مطلق دولت نظامی و اقتدارگرای کره شمالی، از ریاست او در کمیسیون دفاع ملی ناشی می شود.

پس از چندین ماه غیبت از انظار عمومی، آقای کیم جلسه جدید پارلمان را در برابر دوربین های ویدئویی افتتاح کرد. تصویر خسته و ضعیف رهبر ۶۷ ساله کره شمالی که گقته می شود در اواسط سال گذشته سکته کرده است، از خروج تدریجی وی از صحنه سیاسی حکایت می کرد.

کیم یونگ دوم در دوران حکومت پدرش که اولین رهبر کره شمالی بود، سال ها به طور علنی برای تکیه زدن بر مسند قدرت آماده شده بود.

گرچه طی سال های گذشته وضعیت سلامت وی مورد پرسش قرار گرفته بود اما کیم هرگز به طور علنی از انتخاب جایگزین خود سخن نگفته بود.

لی کیدانگ، کارشناس موسسه راهبرد و امنیت ملی کره جنوبی می گوید :« گرچه احتمال جانشینی یانگ سانگ تایک بسیار اندک است اما وی در دولت جدید نقش بسیار مهمی بازی خواهد کرد. وی به جای رهبر کره شمالی نقش حمایت از مراحل تفویض قدرت را ایفا خواهد کرد.»

چیانگ سیانگ چنگ، پژوهشگر موسسه سیانگ در سئول می گوید :« انتصاب یانگ به این مقام زمینه را برای انتقال قدرت به یکی از پسران کیم یونگ ایل فراهم خواهد کرد. یانگ سانگ تایک با هر سه پسر رهبر کره شمالی ارتباط نزدیکی دارد و می تواند راهنمای آنها باشد. وی در ضمن می تواند حضانت جوان ترین پسر او را بر عهده گرفته و وی را برای انتخاب احتمالی به مقام جانشین رهبر کره شمالی آماده کند.»

کارشناسان بر این باورند که در صورت درگذشت ناگهانی کیم، اعتبار یانگ به او امکان می دهد که در صحنه سیاسی انتصاب رهبر کره شمالی نقش یک پل را بازی کند.

کیم یانگ هیون، محقق اهل کره شمالی در دانشگاه دانلگوک سئول می گوید :« یانگ مشاور مورد اعتماد کیم ایل یونگ دوم است و پیشینه سیاسی درخشانی دارد. علاوه بر این قادر است نسل آینده خانواده کیم را در مسیر سیاست رهنمون شود و در ضمن می تواند یک ساختار رهبری جمعی را در کره شمالی پس از کیم مستقر کند.»

تحلیلگران معتقدند چنین ساختاری عوامل نخبه احزاب سیاسی را با مقامات بلند پایه ارتش تلفیق خواهد کرد. پرسش های جدی پیرامون عملی بودن چنین ساختاری در صورت فقدان کیم ایل یونگ دوم به عنوان چهره اصلی سیاست کشور، مطرح شده است.

در ضمن مشخص نیست پسران آقای کیم از اعتبار و جاذبه شخصیتی لازم این خانواده که کیم ایل سونگ، پدربزرگشان در اذهان عمومی کره شمالی جا انداخت و مردم این کشور او را تا حد خداوندی می پرستیدند، برخوردار باشند.

XS
SM
MD
LG