لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۳

پرزیدنت اوباما: ترکیه متحدی قاطع و شریکی مسئول در نهادهای اروپایی و ورای اقیانوس اطلس بوده است


ایالات متحده آمریکا و ترکیه در ۶۰ سال گذشته، به عنوان متحدان ناتو و دوستانی که ارزش های اساسی مشترکی دارند، در کنار یکدیگر از مسیر چالش های فراوانی گذشته اند. ترکیه، همانند ایالات متحده، یک دموکراسی سکولار است، که بر اصل جدایی مذهب از سیاست، که در عین حال با احترام عمیق برای آزادی مذهبی همراه است، پایه گذاری شد.

امروز، مشارکت آمریکا و ترکیه، در حالی که دو کشور با مسایل جهانی روبرو هستند حیاتی تر است. بحران اقتصادی جهانی، تروریسم، و تنگنا هایی در تدارکات انرژی، از آن جمله هستند.

پرزیدنت باراک اوباما در جریان دیدار از ترکیه، خواهان توسعه تجارت بین دو کشور شد. او گفت این همکاری اقتصادی امنیت مشترکی را که اروپا و ایالات متحده در آن با ترکیه، به عنوان یک متحد ناتو، سهیم هستند، و نیز ارزش های مشترکی را که به عنوان دموکراسی دارند، تقویت می کند. به دلیل چنین ارزش هایی، ایالات متحده قویا از کوشش ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا پشتیبانی می کند.

پرزیدنت اوباما گفت: ترکیه متحدی قاطع و شریکی مسئول در نهادهای اروپایی و ورای اقیانوس اطلس بوده است. اروپا از گونه گونی در قومیت، سنت و مذهب سود می برد.

ترکیه گام های عمده ای در جهت عضویت در اتحادیه اروپا برداشته است، از جمله انحلال دادگاه های امنیتی دولتی، و گسترش حق متهم به دسترشی به مشاور قانونی. ترکیه قانون جزا را اصلاح کرده و قوانینی را برای تقویت آزادی مطبوعات و تشکیل انجمن گذرانده است. افزون بر این، ترکیه برخی از محدویت هایی را که بر پخش برنامه های رادیویی و تلویزیونی به زبان کردی برقرار بود لغو کرده و بخش های زبان و ادبیات کردی را در دو دانشگاه گشوده است. پرزیدنت اوباما همچنین خواهان اصلاحات بیشتر شد. او گفت: «دموکراسی ها نمی توانند درجا بزنند. آنها باید پیش بروند.»

در مورد مناسبات منطقه ای، ایالات متحده از عادی شدن مناسبات بین ترکیه و ارمنستان پشتیبانی می کند. پرزیدنت اوباما گفت یک مرز باز مردم ترکیه و ارمنستان را به مسیر همزیستی صلحجویانه و پر باری که به سود هر دو ملت است باز خواهد گرداند. ایالات متحده همچنین امیدوار است عادی شدن مناسبات بین ترکیه و ارمنستان به حل مناقشه قره باغ علیا کمک کند.

در خاورمیانه، آمریکا و ترکیه از یک عراق امن که پناهگاه های امن برای تروریست ها فراهم نیاورد پشتیبانی می کنند. عراق، ترکیه و ایالات متحده، همه با تهدید مشترکی از سوی سازمان های تروریستی، از جمله سازمان تروریستی کرد، معروف به پ.ک.ک. روبرو هستند. پرزیدنت اوباما گفت حمایت آمریکا از ترکیه در نبرد با تروریسم پ. ک. ک. ادامه خواهد یافت.

افزون بر پیوستن به نبرد با تروریسم، ایالات متحده در جستجوی تعاملی گسترده با جهان اسلام است که بر منافع و احترام متقابل استوار باشد. پرزیدنت اوباما گفت: ما به دقت گوش خواهیم داد. سوء تفاهم ها را برطرف خواهیم ساخت و زمینه های مشترکی را جستجو خواهیم کرد.

XS
SM
MD
LG