لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۳

ناخدای کشتی آمریکایی در سواحل سومالی نجات یافت


نیروی دریایی آمریکا ناخدای ربوده شده توسط دزدان دریایی را در سواحل سومالی، نجات داد.

در بحرین، رییس ستاد فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا گفت که فرمانده حاضر در صحنه روز یکشبه هنگامی که احساس کرد ریچارد فیلیپس ناخدای ربوده شده در خطر حتمی است، به تک تیراندازان نیروی دریایی فرمان گشودن آتش به روی دزدان دریایی را صادر کرد.

در این برخورد سه تن از دزدان دریایی کشته شدند و نفر چهارم بازداشت شد.

آدمیرال گورتنی، رییس ستاد فرماندهی مرکزی، گفت دست کم یکی از سارقان دریایی زمانی که تک تیراندازان شروع به شلیک کردند، اسلحه خود را به طرف فیلیپس نشانه گرفته بود. گورتنی گفت، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، به فرماندهان اجازه داده بود که در صورتی که فیلیپس در خطر باشد به زور متوسل شوند.

گروگان آزاد شده به یکی از کشتی های نیروی دریایی منتقل شد، و پس از انجام آزمایشاتی مشخص شد که در سلامت کامل به سر می برد.

پرزیدنت اوباما پس از آزادی فیلیپس، تلفنی با او تماس گرفت. آقای اوباما در یک بیانیه کتبی، از ارتش و سایر سازمان های دولتی که برای آزادی کاپیتان فیلیپس تلاش کردند، قدردانی کرد.

سخنگوی خانواده فیلیپس در ایالت ورمونت آمریکا، به خبرنگاران گفت، کاپیتان فیلیپس تلفنی با همسرش تماس گرفته است. خانم فیلیپس از سخنگوی خانواده خواسته است که از تمام کسانی که در طول این دوران سخت، با آنها همراه بوده اند سپاس گزاری کند.

XS
SM
MD
LG