لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۱

نتانياهو به عباس قول مذاکرات صلح در آينده ای نزديک داد


بنجامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل به محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی گفته است اميدوار است در آينده ای نزديک با رهبر فلسطينيان وارد گفتگوهای صلح شود.

اطلاعيه ای که روز يکشنبه توسط دفتر نخست وزيری اسرائيل منتشر شد ميگويد آقای عباس به آقای نتانياهو تلفن کرده بود که پسح، عيد مذهبی يهوديان، موسوم به عيد فطير را، تبريک بگويد.

دفتر نخست وزيری اسرائيل ميگويد آقای نتانياهو از همکاريها و تبادل نظر های گذشته دو رهبر سخن به ميان آورد و به آقای عباس گفت مصمم است مذاکراتی مشابه را در آينده انجام دهد.

اين نخستين مکالمه دو رهبر پس از برگزيده شدن آقای نتانياهو به مقام نخست وزيری اسرائيل است، که در پی برگزاری انتخابات اوايل سال جاری صورت گرفت.

دفتر نخست وزير اسرائيل ميگويد مکالمه گرم و دوستانه بود.

در اين مکالمه راجع به تاريخ مذاکرات آتی صحبتی نشد.

مکالمه دو رهبر يک روز پس از آن انجام گرفت که وزيران امورخارجه پنج کشور عرب و خودمختاری فلسطينی برای تبادل نظر درباره وحدت اعراب در روند صلح خاورميانه در اردن جلسه داشتند.

ناصرجوده وزير امورخارجه اردن ميگويد هدف جلسه روز شنبه در امان تاکيد بر پای بندی اعراب به راه حل موسوم به دو کشوری در منازعه اسرائيلی - فلسطينی بود.

مقامات شرکت کننده در جلسه همچنين گفتند به طرح صلحی که عربستان سعودی در سال ۲۰۰۲ ارائه داد، نيز، پای بندند.

اين طرح عادی ساختن مناسبات اعراب با اسرائيل را در ازای خروج اسرائيل از تمامی مناطق اشغالی در جنگ شش روزه ۱۹۶۷ توصيه ميکند.

آقای نتانياهو از هنگامی که عهده دار مقام نخست وزيری اسرائيل شده است تا کنون ايده تاسيس کشور فلسطينی را تائيد نکرده است.

XS
SM
MD
LG