لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۸

نخست وزير سابق تايلند از حاميانش خواستار شورش عليه دولت شد


تاکسين شيناواتر نخست وزير پيشين تايلند در واکنش به اعلام وضعيت فوق العاده ای که در آن کشور برای مقابله با خشونت های معترضين وضع شده است، از حاميانش خواسته است عليه دولت شورش کنند.

آقای تاکسين که تلفنی از خارج پيام ميداد، از هزاران حامی خود که در بانکوک جمع شده اند خواست انقلابی مردمی به راه بياندازند.

وی قول داد در صوريتکه مقامات به حاميانش حمله کنند، برای کمک به آنان به کشور بازگردد.

آقای تاکسين پس از آن خواستار شورش شد که آبهيست وجاجيوا نخست وزير فعلی، تهديد کرد برای متوقف ساختن اعتراض های معترضين، به زور متوسل خواهد شد.

بانکوک، پايتخت تايلند، در پی اقدام دولت در اعلام وضعيت فوق العاده در آن شهر و نواحی اطراف آن روز يکشنبه، صحنه خشونت بود.

آقای آبهيست در يک سخنرانی تلويزيونی گفت دولت برای برقراری آرامش مجبور به اعلام وضعيت فوق العاده شده است.

آقای آبهيست گفت سوتهپ تاگسوبان، معاون نخست وزير، مسئول اجرای تصميمات مرتبط با وضعيت فوق العاده است، و قدرت دستور بازداشت افراد، تفتيش ساختمانها و برچيدن مواضعی که برای حفظ نظم و مراعات قانون ضروری است به وی تفويض شده است.

آقای آبهيست، اندکی پس از اعلام وضعيت فوق العاده، هنگامی که ميخواست ساختمان وزارت کشور را ترک کند، با يورش دهها معترضی روبرو شد، که اتومبيل حامل وی را محاصره کرده بودند. وی آسيبی نديد و موفق شد محل برخورد را ترک کند.

نيروهای امنيتی تيرهای هوایی شليک کردند، و صدای تيراندازيهای ديگری نيز شنيده شد که هنوز معلوم نيست ناشی از شليک های معترضين بوده است، يا نيروهای دولتی.

مقامات همچنين از مستقر ساختن سربازان در سراسر بانکوک خبر داده اند. در همين حال شاهدان نيز از ورود تانک و زره پوش به خيابانها خبر ميدهند.

نا آرامی، از روز شنبه و هنگامی شروع شد که صدها معترض خواستار استعفای نخست وزير، که تیشرت های قرمز می پوشند، با هجوم به محل برگزاری کنفرانس رهبران کشورهای آسيایی در تفرجگاه پاتايا جلسه افتتاحيه کنفرانس را بر هم زدند.

آقای آبهيست بقيه جلسات اين کنفرانس را لغو کرد و رهبران شرکت کننده در کنفرانس نيز با هلی کوپتر به فرودگاه برده شدند.

پليس تايلند روز یکشنبه گفت آريسمن پونگرونگرونگ رهبر معترضين ضد دولت را توقيف کرده است .

معترضين که از تاکسينا شين واترا نخست وزير پيشين حمايت ميکنند دولت فعلی را غير قانونی ميدانند و خواستار برگزاری انتخاباتی جديد هستند.

در کنفرانس رهبران کشورهای جنوب شرقی آسيا، موسوم به آسه آن که لغو شد، رهبران استراليا، چين، هند، ژاپن، نيوزيلند و کره جنوبی شرکت داشتند.

XS
SM
MD
LG