لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۹

مروری بر تازه ترین خبرها از انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران


عباسعلی کدخدايی، سخنگوی شورای نگهبان، امروز دریک نشست خبری گفت شورای نگهبان از نامه انتقاد آميز مهدی کروبی، نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به شورای نگهبان، در مورد انتخابات متعجب شده است. مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی، در نامه‌ای که هفته گذشته منتشر کرد،از رفتارهای به گفته وی ناقض جايگاه قانونی شورای نگهبان انتقاد و تهديد کرد که با تخلف و بی‌طرفی نهادهای اجرايی و نظارتی، برخورد علنی خواهد کرد. آقای کروبی بهمن ماه گذشته نیز نسبت به سخنان سید حسن فیروزآبادی ، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و شماری از فرماندهان نظامی، در مورد نامزدهای ریاست جمهوری انتقاد، و آن را نشانه دخالت آشکار نهاد های نظامی در امر انتخابات توصیف کرده بود.

محمد علی ابطحی، معاون سابق محمد خاتمی در دوران ریاست جمهوری، دلایل انتصابش به سمت مشاور مهدی کروبی، و اصلح دانستن وی در انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد.محمد علی ابطحی در سایت اختصاصی خود، شجاعت و صراحت مهدی کروبی در دفاع از حقوق مردم و آزادی های اجتماعی، امکان تعامل، همزیستی و پذیرش وی از سوی قدرت حاکم و امکان به کار گیری نیروهای تکنوکرات را از جمله این دلایل عنوان کرد.وی همچنین با اشاره به نامه های اخیر مهدی کروبی به برخی از مسوولان نظام اعلام کرد مکاتبات شجاعانه کروبی با سردار حسن فیروزآبادی و احمد جنتی که باعث عقب نشینی این دو شد، قدرت صیانت وی از آراءِ مردم را نشان داد که شرط اول پیروزی در انتخابات است.

مهدی کروبی، نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران گفت در صورت انتخاب شدن به عنوان رییس جمهوری، گشت ارشاد نیروی انتظامی، برنامه هایش را متوقف خواهد کرد. وی که در جمع دانشجویان دانشگاه زنجان سخنرانی می کرد، اضافه کرد فضای دانشگاه نباید امنیتی باشد و هیچ دانشجویی نباید از تحصیل محروم شود. وی در مورد اقدام غیر اخلاقی یک مسوول دانشگاه زنجان که قصد تعرض به یک دختر دانشجوی این دانشگاه را داشت نیز گفت اگر مسوولان توجه می کردند، این اتفاق رخ نمی داد. آقای کروبی همچنین از بازداشت شماری از دانشجویان دانشگاه زنجان که به اقدام غیر اخلاقی معاون دانشجویی دانشگاه زنجان معترض شده بودند، اظهار تاسف کرد.

نیروی انتظامی به اظهارات میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران که اعلام کردند در صورت پیروزی در انتخابات، گشت های ارشاد نیروی انتظامی را جمع آوری خواهند کرد، واکنش نشان داد. مهدی محمدی فرد، معاون حقوقی و امور مجلس نیروی انتظامی به خبرگزاری های ایران گفت طرح ارتقاء برخورد با بد حجابی بخشی از طرح ارتقاء امنیت اجتماعی است که اجرای این طرح ادامه خواهد یافت. گشت های ارشاد در سالیان اخیر با زنان و جوانان ایرانی که پوشش مورد تایید حکومت را رعایت نمی کنند برخورد انتظامی کرده است که این امر، اعتراض گسترده کارشناسان فرهنگی و اجتماعی و همچنین جامعه جوان ایران را به دنبال داشته است است.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان گفت کاندیداتوری زنان برای ریاست جمهوری منع قانونی ندارد و شورای نگهبان هیچ گاه واژه رجل سیاسی را در قانون اساسی تفسیر نکرده است.

خبرگزاری های ایران می گویند جوان ترین کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری، با ۳٥سال سن، به صورت مستقل اعلام کاندیداتوری کرد. وی که سید کاظم خادمی نام دارد می گوید دانشجوی کارشناسی رشته حقوق قضایی است و عضو هیچ حزب و یا گروه خاصی نیست.

رییس ستاد انتخابات استان تهران گفت هشت میلیون و ٨٩۶هزار و ۴۶۳نفر در استان تهران واجد شرایط رای دادن در دهمین انتخابات ریاست جمهوری هستند. صفرعلی براتلو که در نشست ستاد انتخابات استان تهران سخن می گفت، ضمن تاکید بر اینکه آخرت خود را به دنیای دیگران نمی فروشیم، گفت انتخابات تنها صحنه ای است که می توان میزان مشارکت مردم را به جهانیان اعلام کرد.

XS
SM
MD
LG