لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۱

پرونده رکسانا صابری نشان می دهد ایران از رعایت توافقنامه های بین المللی خودداری می کند


پرونده رکسانا صابری نشان می دهد ایران از رعایت توافقنامه های بین المللی خودداری می کند
پرونده رکسانا صابری نشان می دهد ایران از رعایت توافقنامه های بین المللی خودداری می کند

گزارش می رسد دولت ایران یک روزنامه نگار و دانشجوی محترم آمریکایی را به جاسوسی متهم کرده است. رکسانا صابری، که در شش سال گذشته در ایران سکونت داشت، خود سرانه به اتهام خرید یک بطری شراب دستگیر شد و بیش از دو ماه است که در زندان اوین در بازداشت بسر می برد. در ماه مارس، حسن حداد معاون دادستانی ایران گفت خانم صابری «ظرف چند روز» آزاد خواهد شد. اینک به نقل از او گفته می شود پرونده اش به دادگاه انقلاب، که به مسایل امنیت ملی می پردازد، ارجاع شده است.

در پاسخ به گزارش اتهاماتی که به خانم صابری واردآمده است، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا بار دیگر نگرانی خود را ابراز داشت:

*** ما از خبرهایی که می شنویم عمیقا نگران هستیم...من، و بقیه مقامات وزات امور خارجه، این موضوع را همچنان از نزدیک دنبال خواهیم کرد. و ما آرزو داریم او به سرعت آزاد شود و نزد خانواده اش بازگردد.

تصمیم دادگستری ایران به صدور اتهامات بی اساس علیه رکسانا صابری بار دیگر خودداری دیرینه ایران از رعایت توافقنامه های بین المللی و منطقه ای حقوق بشر را که خود تصویب کرده است، برجسته می کند. به ویژه حق برخورداری از محاکمه عادلانه و حق آزادی بیان که در مواد ده و نوزده اعلامیه جهانی حقوق بشر تشریح شده است و در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز صراحت دارند.

پیشتر، وزات امور خارجه امریکا همچنین خواهان آزادی امدادگری که برای یک سازمان غیر دولتی مستقر در امریکا کار می کند شد. سیلوا هاروتونیان، دستیار اداری هیات پژوهش و مبادلات بین المللی، یا «ایرکس» بود، یک سازمان انساندوستانه که مبادلات حرفه ای را تسهیل می کند. او در بیست وشش ژوئن ۲۰۰٨هنگامی که برای انجام یک سفر کاری از سوی برنامه آموزش و مبادله بهداشت مادر و کودک به تهران رفته بود دستگیر شد. در ماه ژانویه باتهام توطئه چینی علیه دولت ایران به سه سال زندان محکوم شد.

رابرت وود، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا گفت ادعاهایی که خانم هاروتونیان سرگرم تبلیغ باصطلاح انقلاب مخملی در ایران بود بی اساس است، و یادآور شد که گزارش می رسد او در نتیجه مستقیم بازداشت ، بیمار شده است.

ایالات متحده همصدا با جامعه بین المللی از وزارت دادگستری ایران می خواهد مواد قانونی مندرج در اعلامیه جهانی حقوق بشر را، که ایران از جمله امضا کنندگان آن است، رعایت کند.

XS
SM
MD
LG