لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۱

عدم موفقيت اسلام گرايان در بزرگترين کشور مسلمان جهان


اندونزی، بزرگترين کشور مسلمان جهان در حالی انتخابات پارلمانی خود را برگزار ميکند که احزاب اسلام گرا به موفقيت قابل ملاحظه ای دست نيافته اند.

نتايج غير رسمی بدست آمده از انتخابات پارلمانی اندونزی در اوايل روز جمعه نشان ميدهد که حزب دموکراتيک آن کشور به رهبری «سوسيلو بامبنگ يودهوُيونُو» از ساير احزاب جلوتر است.

فعاليت های انتخاباتی در اين انتخابات بر اين نگرانی متمرکز بود که راًی ها خريده ميشود، تقلب در کارها ديده ميشود و در برخی از مناطق خشونت نيز در جريان است.

با اين همه بنابر گزارش ويژه خبرنگار صدای آمريکا از جاکارتا، نتايج انتخابات نشان از انتقال يک دموکراسی نوپا ميدهد.

برخی از شرکت کنندگان ميگويند هر چند که روند اين انتخابات منظم بوده است اما پيش از اين ما فقط از بين چند کانديدا بايد فرد مورد علاقه خود را انتخاب ميکرديم، اما امروز گزينه های فراوانی وجود دارد و ما بايد با توجه به پرسش های گوناگون روی ورقه راًی علامت های زيادی بگزاريم.

با وجود آن که دولت پيش از برگزاری انتخابات با چالش ها و انتقادهائی در مورد برگزاری انتخاباتی چنين وسيع روبرو شده و صحبت از خشونت های منطقه ای در ميان بود؛ اما هنگام برگزاری انتخابات پارلمانی کشور، مسئله تقلب در اخذ راًی بطور گسترده ای از خاطرها کنار رفته بود.

با اين همه بنا بر گفته مقامات دولتی در حمله ياغی ها به مردم در يکی از ايالت های جنوبی که قبل از باز شدن مراکز راًی گيری اتفاق افتاد؛ شش نفر کشته شدند.

در اندونزی حزبی که حداقل ۲۵ در صد آرا يا بيست در صد کرسی ها را از آن خود کند، اجازه دارد کانديداهای بيشتری را برای انتخابات مهم تر رياست جمهوری که در ماه ژوئيه آينده برگزار خواهد شد؛ معرفی کند.

انتخابات روز پنجشنبه سومين در نوع خود پس از سقوط سوهارتو بوده است. وی پس از حدود سی سال حکومت، يازده سال پيش مجبور به کناره گيری شد.

XS
SM
MD
LG