لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۹

گزارش علمی: نیل بارنارد مسیر پژوهش های پزشکی را تغییر داد


روزان اسکربل، خبرنگار صدای آمریکا

نیل بارنارد در یک مزرعه در داکوتای شمالی رشد و نمو کرد. جایی که اغلب افراد فامیل و خانواده او به کار دامداری و زراعت اشتغال داشتند. اما این نوع زندگی هیچگاه برای او جذابیتی نداشت و به همین خاطر نیز او تصمیم گرفت که پزشک شود.

دکتر بارنارد در دو دهه گذشته توانسته است به عنوان یکی از حامیان اصلی سلامت بهتر، پژوهش های علمی و تغذیه صحیح، تغییرات عمده ای در نوع آموزش دانشجویان رشته های مختلف پزشکی بوجود آورد.

در یک برهه از زمان، برای پژوهشگران این یک امر طبیعی بود که از سگ های زنده برای تعلیمات پزشکی در دانشگاه ها استفاده کنند. اما نیل بارنارد، هنگامی که خود دانشجوی رشته پزشکی بود از شرکت در کلاسی که از سگ های زنده برای آموزش در آن استفاده می شد خودداری کرد. کمی بعد درسال ۱۹۸۵ بارنارد با تاسیس یک گروه غیرانتفاعی به نام « کمیته پزشکان مسئول» توانست انجام این گونه تعلیمات در دانشکده های پزشکی را به کلی ممنوع سازد.

دکتر بارنارد می گوید: « وقتی ما در دانشکده پزشکی شروع به تحصیل کردیم، استفاده از سگ های زنده در تعلیمات کاری معمول و متداول بود اما امروزه در بیش از ۹۰ درصد از دانشکده های پزشکی این امر ممنوع شده است.»

امروزه این سازمان غیرانتفاعی به رهبری دکتر بارنارد در شهر واشنگتن بیش از ۷۰۰۰ عضو دارد. این سازمان نه تنها همواره در تلاش است تا راه های تازه و اخلاقی تری برای انجام امور و مطالعات پزشکی پیدا کند بلکه بخش عظیمی از پژوهش های آن اختصاص به نشان دادن اهمیت تغذیه در جلوگیری از بسیاری از بیماری های کشنده دارد.

اخیرا یکی از پژوهش های دکتر بارنارد ثابت کرد که یک رژیم غذایی به شیوه سبزی خواری، برای جلوگیری از شیوع بیماری قند در انسان به مراتب موثر تر از رژیمی است که انجمن دیابت آمریکا پیشنهاد کرده است.

دکتر بارنارد می گوید:« ما وقتی به تغییراتی که هفته به هفته در افراد به وجود می آید نگاه می کنیم می بینیم که وزن آن ها به صورت قابل توجهی پایین آمده است. میزان کلسترول آن ها پایین و میزان انرژی آن ها بالا می رود. شما آدم هایی را می بینید که حتی برای شرکت در مسابقه دو اسم نویسی می کنند در حالی که هرگز پیش از آن فکر چنین کاری را هم نکرده اند.»

نیل بارنارد هم چنین یکی از برجسته ترین سخنرانان برانگیزنده ایالات متحده به شمار می رود. او علاوه بر تهیه سمینارهای ویدیویی ، بیش از دوازده کتاب مختلف در رابطه با مسائل پزشکی و سلامت انسان نوشته است.

دکتر بارنارد پس از دو دهه خدمات و فعالیت های پزشکی معتقد است که هنوز راه درازی در پیش است تا مردم بتوانند زندگی سالم تری داشته باشند:« ما هنوز هم شاهد وجود بیماری در افرادی با وزن اضافی هستیم که از تغذیه غلط پیروی می کنند. همین موضوع ثابت می کند که یک پاسخ پزشکی به تمام مشکلات کافی نیست بلکه تغذیه نقش عمده ای در این میان دارد. باید در این راه حامی یک دعوی قضایی بود و قوانینی که نوع غذا خوردن مردم و مواد غذایی مورد مصرف آن ها را مشخص می کند عوض کرد. قوانینی که مشخص می کند مردم واقعا چه می خورند و در مورد این مواد غذایی چه واقعیت هایی را می دانند؟»

نیل بارنارد در حال حاضر به فعالیت برای گنجاندن مبحث تغذیه در میان دروس مدارس پزشکی اشتغال دارد. او هم چنین از کنگره آمریکا درخواست کرده است تا تغذیه به شیوه سبزی خواری را در مدارس ابتدایی و متوسطه آمریکا رایج سازد.

او هم چنین می کوشد تا اجازه استفاده از حیوانات در پژوهش های علمی را لغو کند.

XS
SM
MD
LG