لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۲

فستیوال دوک الینگتون در دانشگاه لس آنجلس


دوک الینگتون یکی از برجسته ترین چهره های موسیقی جاز آمریکایی به شمار می رود که در دوران ۵۰ سال زندگی حرفه ای خود برخی از شناخته شده ترین قطعات موسیقی آمریکا را ساخته و اجرا کرده است.

دوک الینگتون که امسال مصادف است با صد و دهمین سالگرد تولد او، موضوع یک جشنواره موسیقی جاز دو روزه در دانشگاه لس آنجلس است که در طول آن زندگی و آثار این هنرمند برجسته مرور و بررسی شده و از او قدردانی خواهد شد.

دوک الینگتون نخستین آمریکایی آفریقایی تباری بوده است که به منظور تجلیل از او چهره اش بر روی سکه های رایج ایالات متحده آمریکا نقش شده است. او هم چنین یکی از رهبران فعال و کوشای راه مبارزه با تبعیضات نژادی در این مملکت به شمار می رود. اما دوک الینگتون بیش از هر چیز دیگر، یکی از بهترین آهنگسازان در سطح جهان محسوب می شود.

پل کیارا، استاد موسیقی و تهیه کننده برنامه ویژه دوک الینگتون در دانشگاه لس آنجلس می گوید:« به نظر من دوک الینگتون را می توان موزارت آمریکا خواند.

کیارا که شوی برادوی مانند « زنان با شخصیت» را تماما با استفاده از آهنگ های دوک الینگتون برای اجرا در دانشگاه لس آنجلس در این آخر هفته ساخته است در ادامه این سخنان می گوید:« او آهنگسازی بود که ساختن موسیقی برای او حکم یک امر طبیعی را داشت.»

در جشنواره ویژه دوک الینگتون دست اندرکاران کوشیده اند تا در طول دو روز ابعاد مختلف موسیقی او را در اشکال مختلف به نمایش بگذارند.

نخستین بخش جشنواره که روز شنبه بعد از ظهر آغاز خواهد شد، اجرایی است از آهنگ های جاز دوک الینگتون توسط دانشجویان رشته موسیقی دانشگاه لس آنجلس. اجرای آثار کلاسیک دوک الینگتون با سازهای زهی، بخش دیگری از جشنواره را تشکیل می دهد از جمله اجرای قطعاتی از مجموعه جنجال برانگیزی به نام «موسیقی مقدس». هم چنین ، یک قطعه موسیقی اپرای فولکلوریک که اخیرا در میان آثار دوک الینگتون کشف شده است به نام « ملکه کیک ها» نیز اجرا خواهد شد و روز یکشنبه سه گروه مختلف ارکسترجاز بزرگ، برخی از خاطره انگیز ترین آثار این آهنگساز فقید را اجرا خواهند کرد.

جشنواره دوک الینگتون علاوه بر شرکت شاگردان و استادان دانشگاه لس آنجلس، میزبان چهره های شاخص و برجسته موسیقی جاز امروز آمریکا از جمله دی دی بریج واتر ، بیل هندرسون و دوایت ترایب نیز خواهد بود.

این برنامه توسط « دانشکده موسیقی هرب آلبرت» و بخش مطالعات موسیقی قومی دانشگاه لس آنجلس برگزار شده است و بریل، یکی از استادان رشته موسیقی دانشگاه آن را کارگردانی کرده است . بریل به مدت ۳۰ سال به تدریس موسیقی دوک الینگتون در این دانشگاه اشتغال داشته است. او خوشحال است که حضور در این کنسرت برای عموم آزاد و رایگان می باشد: « ما در دوران سخت اقتصادی به سر می بریم. با این وجود به نظر من شناختن دوک الینگتون و شنیدن موسیقی او می تواند برای مردم لذت بخش و انرژی آور باشد و برای آن ها اوقات خوشی به همراه بیاورد.»

بریل هم چنین معتقد است که هر چند بیش از ۳۵ سال از مرگ دوک الینگتون گذشته است اما هنوز می توان با موسیقی او به عنوان آثاری سنت شکن و برانگیزنده برخورد کرد. موسیقی که علیرغم گذشت سال ها هنوز برای شنونده آن از جذابیت خاصی برخوردار است:« نه تنها موسیقی دان های جوان امروز بلکه موسیقی دان های دهه های آینده نیز می توانند درس های مهمی از موسیقی دوک الینگتون بگیرند.»

بریل می گوید: «موسیقی دوک الینگتون به دانشجویان کمک می کند تا به یگانگی که در موسیقی خود آن ها وجود دارد پی ببرند. هر موسیقی دانی یگانگی مخصوص خود را دارد اما هرکسی نمی تواند این یگانگی را تشخیص دهد. موسیقی دوک الینگتون می تواند در این راه به این نوآموزان رشته موسیقی کمک می کند.»

XS
SM
MD
LG