لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۱

هيلاری کلينتون: رويدادهای اخير برروی طرح های آمريکا برای ايجاد مراوده با ايران تأثير نخواهد گذاشتهيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا نسبت به ادعاهای جمهوری اسلامی مبنی بر دستيابی به تحول عمده ای در برنامه غنی سازی اورانيوم ايران، ابراز ترديد کرد، اما تأکيد کرد که اين ادعاها ضرورت همکاری جمهوری اسلامی را با جامعه بين المللی و بازرسان اتمی را دو چندان ميکند.

خانم کلينتون گفت مقامات آمريکائی نميدانند چه چيزی را باور کنند چرا که در طی سالها ادعاهای بسيار مختلفی را شنيده اند.

اما وزير امور خارجه آمريکا بر ضرورت همکاری جمهوری اسلامی با آژانس بين المللی انرژی اتمی، تأکيد نمود. وی همچنين گفت که رويدادهای اخير برروی طرح های آمريکا برای ايجاد مراوده با ايران، تأثير نخواهد گذاشت.

روز پنجشنبه محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی ايران اولين تأسيسات سوخت اتمی ايران را در اصفهان که برای توليد سوخت اورانيوم برای رآکتور آب سنگين نصب شده است، افتتاح کرد.

در همين حال غلامرضا آقازاده رئيس برنامه اتمی ايران گفت که ٧٠٠٠ سانتريفوژ در تأسيسات غنی سازی نطنز که ١٠٠٠ سانتريفوژ بيش از تعداد گزارش شده قبلی است، در حال فعاليت است.

اقدام امروز ايران ميـتواند به ايجاد توانائی ايران برای توليد پلوتونيوم که برای ساختن کلاهک های اتمی جنگی قابل استفاده است، بيانجامد.

دولت های غربی معتقدند که برنامه غنی سازی ايران برای هدف ساختن تسليحات اتمی است اما جمهوری اسلامی تأکيد دارد که در صدد ساختن سلاح های اتمی نيست.

XS
SM
MD
LG