لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۰

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا: ایالات متحده همچنان نگران برنامه اتمی ایران است


رییس جمهوری اسلامی ایران می گوید کشور او دو نوع جدید سانتریفیوژ غنی سازی اورانیوم را آزمایش کرده است.

محمود احمدی نژاد روز پنجشنبه در سخنانی در اصفهان، که از تلویزیون پخش می شد، گفت ظرفیت سانتریفیوژهای جدید از واحدهایی که در حال حاضر فعال هستند، بیشتر است.

پیشتر، احمدی نژاد در مراسمی به مناسبت روز ملی فناوری هسته ای، افتتاح نخستین کارخانه تولید سوخت اتمی کشور را اعلام کرد.

روز پنجشنبه همچنین غلامرضا آقا زاده، رییس سازمان انرژی اتمی ایران در اصفهان گفت ایران حدود هفت هزار سانتریفیوژ در مجتمع غنی سازی اورانیوم در نطنز دارد، که حدود دو هزار واحد از آنچه قبلا اعلام شده بود بیشتراست.

رسانه های ایران می گویند از سوخت اتمی در رآکتور آب سنگین اراک استفاده خواهد شد.

در واشنگتن، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی درباره تحولات جدید در برنامه های اتمی ایران گفت ایالات متحده همچنان نگران این برنامه است. او همچنین یادآور شد که در مورد تعداد سانتریفیوژها در گذشته اختلافاتی وجود داشته است.

کشورهای غربی از آن بیم دارند که مقصود از برنامه غنی سازی اورانیوم ایران استفاده در تولید تسلیحات اتمی باشد.

آقای احمدی نژاد بارها گفته است ایران در جستجوی تسلیحات اتمی نیست.

آژانس بین المللی انرژی اتمی نتوانسته است روشن سازد آیا مرکز اراک، که ایران می گوید برای مقاصد صلحویانه تاسیس شده است، می تواند برای کار برد نظامی تعییر شکل داده شود یا نه.

اعلام خبر گشایش کارخانه تولید سوخت اتمی یک روز پس از آن صورت می گیرد که ایالات متحده و پنج قدرت عمده دیگر پیشنهاد کردند درباره مساله اتمی مستقیما با ایران گفت و گو کنند.

یک دستیار محمود احمدی نژاد روز پنجشنبه گفت تهران پیشنهاد را بررسی خواهد کرد و پس از مطالعه جزییات دعوت درباره پاسخی که باید به آن داده شود تصمیم خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG