لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۴

وزیر امور خارجه روسيه: کشورهای خارجی در ناآرامی های مولداوی دخالت دارند


سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه مداخله خارجی را، مسئول نا آرامی های جاری در مولداوی می داند و از اتحادیه اروپا و رومانی خواسته است برای حفاظت از حاکمیت کشور، گام هایی بردارند.

لاوروف به رسانه های روسیه گفت شورشیان در تظاهرات روز سه شنبه در «چیسینائو» پرچم های رومانی و اتحادیه اروپا را تکان می دادند. آنها ساختمان پارلمان مولداوی را چپاول کردند و برای اعتراض به آنچه آن را تقلب در انتخابات پارلمانی روز یکشبه نامیدند، دفاتر ریاست جمهوری را در کنترل گرفتند.

یک مقام دولت مولداوی می گوید تظاهر کنندگان ضد کمونیست می خواهند دولت را سرنگون کنند و کشور را با رومانی متحد سازند.

رومانی هرگونه در گیری در نا آرامی را تکذیب می کند، اما دولت مولداوی متقاعد نشده است. ولادیمیر ورونین، رییس جمهوری، روز چهارشنبه سفیر رومانی را اخراج کرد و دستور داد سفیر مولداوی از بخارست فراخوانده شود.

دولت همچنین علیه روزنامه نگاران رومانیایی که خبرها و گزارش هایی درباره حوادث تهیه می کنند وارد عمل شد، سه نفر را اخراج کرد و از صدور ویزا برای دیگران خودداری کرد.

بر اساس نتایج رسمی انتخابات، کمونیست های حاکم ۶۰ کرسی و احزاب اوپوزیسیون ۳۱ کرسی را تصاحب کرده اند. اما مسئولان انتخابات می گویند کمونیستها برای تضمین انتخاب کاندیدای آنها به عنوان رییس جمهوری بعدی، یک کرسی کم دارند.

XS
SM
MD
LG