لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۱

گزیده روزنامه های پنجشنبه ۲۰ فروردین در ايران


آمادگی مذاکره با شرکت های نفتی آمریکایی

روزنامه «سرمایه» از آمادگی ایران برای مذاکره با شرکت های نفتی آمریکایی خبر داده است. به نوشته این روزنامه، معاون امور بین الملل وزیر نفت دولت ایران گفته است «شرکت های آمریکایی به خواسته خود طی این سال ها فرصت حضور خود را در ایران از دست داده اند.» این مقام وزارت نفت جمهوری اسلامی افزوده است «ما با دنیای غرب هیچ مشکلی نداریم و شرکت های آمریکایی می توانند در صورت پذیرش شرایط قراردادی ایران، به صورت گسترده در حوزه نفت ایران فعالیت کنند.»

به عقیده گزارشگر روزنامه سرمایه، این سخنان از این زاویه که ایران هرگز منعی برای حضور شرکت های آمریکایی در حوزه نفتی ایران قایل نشده، شاید رخدادی نوین در مناسبات تهران- واشنگتن تلقی نشود، اما اهمیت این اظهارات در آن است که در این مقطع از زمان، ارسال «چراغ سبزهای متعدد» مقامات ایرانی و آمریکایی برای «تنش زدایی»، از اهمیت خاصی برخوردار است.

ديدارهای دانشگاهيان و كارشناسان ايران، آمريکا و اروپا در ژنو

روزنامه «اعتماد ملی» از انجام دیدار های دانشگاهیان و کارشناسان ایرانی، آمریکایی و اروپایی در ژنو خبر می دهد. بر اساس این خبر، «وزير امورخارجه ‌سویيس» اعلام کرده است كه در «چند سال گذشته» از اين تماس‌ها مطلع بوده، اما در آن نقش فعالی نداشته ‌است.

اعتماد ملی می نویسد وزیر امورخارجه سوییس همچنین گفته است که «اين گفت ‌و گوها به شكلی كاملا غير رسمی برگزار می‌شود و وزارت امور خارجه در آن مشاركتی ندارد.»

به نوشته این روزنامه، بنا بر ادعای روزنامه‌«لو تام» كه در ژنو منتشر می‌شود، اين نشست‌های غیر رسمی كه به «مسيرـ۲» شهرت دارد، ميان دانشگاهيان ايران،‌ آمريكا و اتحاديه‌اروپا، سویيس و كشورهای عربی در ژنو برگزار شده است كه حدود ۳۰ شركت‌ كننده در اين نشست‌ها كه اغلب در ژنو و گاه در ديگر شهرهای اروپايی برگزار می‌شود، حاضر می شوند.

اعتماد ملی همچنین می نویسد طبق گزارش ها، آخرين دور اين گفت‌وگوها بين شش تا هشتم مارس برگزار شده است. بر اساس این گزارش در كل حدود ۴۰۰ نفر در اين گفت‌ و گوها حضور داشته‌اند اما گفته می‌شود كه شرکت کنندگان در نشست ها می‌خواهند همچنان بی ‌نام ‌و نشان باقی بمانند.

اعتماد ملی به نقل از روزنامه «لو تام» می نویسد که اين نشست‌ها با تاييد تهران و واشنگتن انجام می‌گيرد و ظاهرا شركت‌كنندگان درباره فناوری هسته‌ای ايران مذاكره كرده‌اند.

دلیل اصلی برکناری مدیرعامل شرکت ایران خودرو

روزنامه «اعتماد» در خبری از دلیل اصلی برکناری ناگهانی مديرعامل ايران خودرو می نویسد. به نوشته این روزنامه، گفته می شود دليل اصلی برکناری «منوچهر منطقی»، مديرعامل سابق شرکت ايران خودرو از اين سمت، «ديدار نوروزی وی با ميرحسين موسوی» بوده است که در ايام تعطيلات و با حضور «اسحاق جهانگيری» وزير سابق صنايع و معادن در دولت اصلاحات صورت گرفته است.
میرحسین موسوی، نامزد دهمین انتخابات ریاست جمهوری است که به احتمال زیاد، رقیب محمود احمدی نژاد خواهد بود.

افزایش کشف مواد مخدر در ایران

روزنامه قدس به نقل از رییس پلیس مواد مخد نیروی انتظامی، از کشته شدن ۳۰۲ قاچاقچی مواد مخدر و مجروح شدن ۴۴ نفر دیگر در درگیری های نظامی با این افراد خبر می دهد. به نوشته این روزنامه، «حميدرضا حسين آبادی»، در جمع خبرنگاران گفته است که در سال ۱۳۸۷، نیروی انتظامی ۲ هزار و ۳۰۰ عمليات عليه قاچاقچيان مواد مخدر انجام داده است.

به گفته این مقام نیروی انتظامی، در جريان اين تعداد عمليات، ۱۰ نفر از کارکنان نيروی انتظامی نیز کشته و ۳۷ نفر مجروح شدند که آمار کشته شدگان و مجروحان نيروی انتظامی در مقايسه با مدت مشابه سال ۱۳۸۶ به ترتيب ۴۱ و ۴۷ درصد کاهش داشته است.

رییس پلیس مواد مخدر نیروی انتظامی همچنین گفت آمار کشف انواع مواد مخدر در سال ۱۳۸۷، ششصد تن بوده است که اين رقم، در مقايسه با سال ۱۳۸۶، بیست و دو درصد افزايش داشته است.

XS
SM
MD
LG