لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۹

گزارش محیط زیست: وضعیت نابسامان بزرگترین خلیج آمریکا 


روزان اسکیربل، خبرنگار صدای آمریکا، واشنگتن

انتشار گزارش سالانه جدید «برنامه خلیج چساپیک»، دفتر دولتی که بر تلاش های مشترک محلی، ایالتی و فدرال برای پاکسازی رودخانه ها متمرکزاست حاکی از آن است که بزرگترین خلیج آمریکا در وضعیت نابسامانی قرار دارد.

مدخلی که آب رودخانه « پوتومک» و چندین رودخانه بزرگ دیگر به اقیانوس آتلانتیک منتهی می شود، مسیر ۱۶۶ هزار کیلومتر مربع را که در برگیرنده مسافت واشنگتن و سواحل شش ایالت حاشیه آتلانتیک را طی می کند و برای جمعیت کثیری از موجودات دریایی و خاکی، مواد غذایی فراهم می کند.

این آب منبع آب آشامیدنی تازه، غذا و تفریح ۱۷ میلیون نفر است.

اما طی دهه های اخیر، همزمان با رشد سریع جمعیت، کشاورزی با مواد شیمیایی و فعالیت های صنعتی، آب این خلیج را آلوده کرده و اکولوژی حساس آن را با مشکلات جدی روبرو کرده است.

بنا به گزارش جدید «برنامه خلیج چساپیک»، با وجود تلاش های ۲۵ سال گذشته به منظور حفظ محیط زیست خلیج، وضعیت آن به شدت نامطلوب شده است.

چف لیپ، مدیراین برنامه می گوید:« شواهد بسیاری مبنی بر افت شدید کیفیت آب، وضعیت سلامت حیات وحش و تاثیرآن بر گونه های ماهی های این خلیج وجود دازد. از دیدگاه سلامت اکوسیستم، ۱۳ نوع عامل وجود دارند که از مقیاس ۱۰۰، این خلیج در درجه ۳۸ قرار دارد. ما ۲۱ نوع ابتکار برای حفظ سلامت آب های این منطقه اتخاذ کرده ایم اما هنوز تلاش های مشترک بسیاری باید صورت گیرند.»

خبر امیدوار کننده این است که وضعیت خلیج، با وجود افزایش رشد جمعیت و فشارهای ناشی از شیوه های کشاورزی بدتر نشده است و تلاش های دولت های محلی، ایالتی و فدرال نقش مثبتی در این امر ایفا کرده است.

ریچارد باتیوک، پژوهشگر ارشد «برنامه خلیج چساپیک»، می گوید ۱۶۵۰ دولت محلی در این منطقه به طور روزانه برای بهبود وضعیت این خلیج بسیج شده اند.

جرج هاکینگ، مدیر دپارتمان محیط زیست محلی در واشنگتن می گوید: «حفظ سلامت خلیج، در ضمن به این معناست که به چگونگی ساخت خانه ها، ادارات دولتی و کارخانه هایمان هم توجه کنیم و ساکنان حواشی این سواحل درصدد طراحی بناهای جدیدی هستند که از منابع آب و انرژی به طور بهینه استفاده کنند و آلودگی کمتری ایجاد نمایند. در ضمن مردم این مناطق در حال بازسازی بناهای قدیمی هستند تا با رعایت مقررات محیط زیست ساخته شده و زمین ها را از توسعه بیشتر بازدارند. اقدامات فردی نیز تاثیر بسیار مثبتی در حفظ سلامت خلیج خواهند داشت. کارهای روزمره در خانه ها، همچون استفاده از آفت کش و مواد شیمیایی در کشاورزی و پیشگیری از آلودگی آب، سلامت خلیج را بازخواهند گردانند.»

جفری لیپ، مدیر برنامه با نگاهی به ارزیابی های جدید، محتاطانه ابراز امیدواری می کند و می گوید بهبود مدیریت آب فاضلاب و مواجهه با آب ناشی از سیل و طوفان و اعمال تغییر در نحوه استفاده انرژی و کنترل آلودگی هوا، اقداماتی بلند مدت هستند. علم و ابزارهای موجود می توانند برای بهبود وضعیت آب خلیج مفید باشند.

XS
SM
MD
LG