لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۶

تازه ترین اخبار و گزارش ها از انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران


شورای نگهبان روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای، به کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری و هواداران آنان هشدار داد تا از آنچه که تخریب این نهاد نامیده است، خودداری کنند. شورای نگهبان در بیانیه خود اعلام داشته که سخنان احمد جنتی، از سوی برخی از نشریات بطور ناقص منتشر شده و بیان سخنان دبیر شورای نگهبان را مبنی بر خدمات دولتهای پس از انقلاب، نمی توان به عنوان جانبداری از فرد یا نامزد خاصی تلقی نمود. بیانیه این نهاد پس از آن صادر می شود که مهدی کروبی، نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، در اوایل این هفته، در نامه ای به شورای نگهبان قانون اساسی، از رفتارهایی که وی آن را "ناقض جایگاه قانونی این نهاد" نامید، انتقاد کرد و با هدف قرار دادن احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، وی را متهم کرد که از رییس جمهوری فعلی ایران حمایت کرده است.

در این هفته، میر حسین موسوی، نامزد بخشی از طیف اصلاح طلبان، در نخستین مصاحبه مطبوعاتی خود، ضمن انتقاد از طرح امنیت اجتماعی وعده داد که در صورت پیروزی در انتخابات، گشتهای ارشاد را جمع آوری خواهد کرد. آقای موسوی در این نشست يكى از آسيب هاى سياست خارجى دولت را افراط و تفريط نامید و گفت که اگر پیروز شود، سیاست تنش زدایی را در پیش خواهد گرفت.

پایگاه اطلاع رسانی خرداد، نزدیک به عبدالله نوری، وزیر کشورِ دولتِ محمدِ خاتمی و مدیر مسوول روزنامه توقیف شده خرداد، اعلام کرد عبدالله نوری، تا آخرِ فروردین ماه تصمیم نهایی خود را در مورد نامزدی دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، اعلام خواهد کرد. اعلام این خبر پس از آن صورت می گیرد که عده ای از شخصیتهای سیاسی، روز سه شنبه با حضور در منزل آقای نوری به رایزنی در خصوص کاندیداتوری وی پرداخته اند.

در طیف اصولگرایان، حبیب الله عسکر اولادی، دبیر کل جبهه پیروان خط امام و رهبری گفت در جبهه اصولگرایان، هیچ نامزد جدی به جز محمود احمدی نژاد مطرح نیست. وی همچنین گفت با توجه به نظر سنجی این حزب، محمود احمدی نژاد در صدر توجه مردم قرار دارد.

شهردار تهران اعلام کرد که فعلاً داوطلب دهمین انتخابات رییس جمهوری ایران نیست. محمد باقر قالیباف در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت اگر چه برای اداره کشور برنامه مدون دارد، اما حضور وی در نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بر تحلیل و تکلیفی استوار بود که در شرایط حاضر، وجود ندارد.XS
SM
MD
LG