لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۶

کازینسکی: لهستان شمار نیرو های نظامی خود در افغانستان را افزایش خواهد داد


لخ کازینسکی رییس جمهوری لهستان روز چهارشنبه وارد کابل شد و با حامد کرزی همتای افغان خود به گفتگو نشست.

در پایان این نشست رییس جمهوری لهستان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ما قصد داریم شمار نیرو های نظامی خود در افغانستان را ۲۰ درصد افزایش دهیم و من به محض بازگشت به لهستان این فرمان را امضا خواهم کرد. لخ کازینسکی افزود تصمیم به افزایش نیرو های جنگی لهستان در افغانستان قبل از اجلاس سران پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) که هفته گذشته در استراسبورگ فرانسه برگزار گشت اتخاذ شد.

کشور های عضو ناتو در اجلاس هفته گذشته توافق کردند قبل از انتخابات آتی ریاست جمهوری افغانستان پنج هزار سرباز دیگر را برای برقراری امنیت به آن کشور اعزام کنند.

آقای کازینسکی در این دیدار از سربازان لهستان که در غزنی در شرق افغانستان مستقر هستند دیدار می کند. رییس جمهوری لهستان شرایط ناحیه غزنی را در آستانه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نامناسب خواند. در حال حاضر ۱۵۹۰ سرباز لهستانی تحت فرماندهی ناتو برای برقراری امنیت در افغانستان مستقر هستند.

در این کنفرانس مطبوعاتی از حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان در ارتباط با سفر از پیش اعلام نشده پرزیدنت اوباما به عراق پرسیده شد. آقای کرزی گفت: سفر پرزیدنت اوباما به عراق بدلیل نزدیکی آن کشور به ترکیه صورت گرفت. ما نیز با شادی پذیرای او خواهیم بود. این که وی ابتدا به کدام کشور سفر می کند از اهمیت ویژه ای برخوردار نیست.

بر اساس استراتژی جدید دولت پرزیدنت اوباما، ایالات متحده نیز به منظور مقابله جدی با طالبان و القاعده نیرو های خود در افغانستان را افزایش خواهد داد و انتظار می رود ۲۱ هزار سرباز آمریکایی عازم افغانستان شوند. از پاکستان نیز خواسته شده نیرو های ستیزه گر در نواحی بی قانون آن کشور را ریشه کن کند.


XS
SM
MD
LG