لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۲

کلینتون: آمریکا در مذاکرات شش قدرت با ایران شرکت می کندهیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید ایالات متحده در مذاکرات شش قدرت عمده جهان با ایران بر سر برنامه اتمی آن، یک شریک کامل خواهد بود.

کلینتون، در نشانه دیگری از تغییر سیاست آمریکا نسبت به ایران، روز چهارشنبه گفت «دنبال کردن تعاملی بسیار دقیق» در مجموعه ای از مسایل معنا دارد و افزود: تلاش برای متقاعد ساختن ایران به دست کشیدن از کوشش برای فراهم آوردن تسلیحات اتمی، از «هر کاری مهمتر است.»

دیپلمات های ارشد پنج عضو دایمی شورای امنیت و آلمان، روز چهارشنبه در لندن جلسه ای تشکیل دادند و گفتند به منظور یافتن یک راه حل دیپلماتیک برای مساله «مهم» اتمی، از خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درخواست خواهند کرد هر چه زودتر ایران را به شرکت در جلسه ای دعوت کند.

آنها در بیانیه ای ایران را تشویق کردند «در تعاملی جدی با همه ما، با یک روحیه احترام متقابل» شرکت کند.

مقامات ایرانی هنوز در باره این دعوت اظهار نظر نکرده اند.

پیش از این، رسانه های ایران گزارش دادند انتظار می رود محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، روز پنجشنبه، در حالی که کشور «روز ملی فناوری اتمی» را جشن می گیرد، مرحله جدیدی در توانایی های ایران برای تولید سوخت اتمی را اعلام کند. به گزارش رسانه های او احتمالا جدید ترین گام در تولید سوخت را به رآکتور آب سنگین در اراک وصل خواهد کرد.

احمدی نژاد روز چهارشنبه به استان اصفهان، محلی که سوخت اتمی در آن تولید می شود رفت، و تکرار کرد که ایران به دنبال تسلیحات اتمی نیست.

آژانس بین المللی انرژی اتمی هنوز نتوانسته است روشن سازد که آیا مرکز اراک، که ایران می گوید برای پژوهش های صلحجویانه تاسیس شده است، می تواند جهت استفاده های نظامی تغییر شکل دهد یا نه.

XS
SM
MD
LG