لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۶

گزیده روزنامه های چهارشنبه ۱۹ فروردین در ايران


اتهام سرقت از «تخت جمشید» به يک ديپلمات خارجی

روزنامه قدس خبر می دهد دادستان شيراز، یک دیپلمات کره ای را به سرقت یک تخته سنگ از تخت جمشید متهم کرد. به نوشته این روزنامه، جابر بانشی می گوید پرونده این دیپلمات به وزارت خارجه ارجاع شده است.

دادستان شیراز همچنین گفته است: مأموران بازرسی فرودگاه شيراز، هنگام تردد اين فرد که جزو سفارت کره و دارای مصونيت سياسي بوده، متوجه وجود اين تخته سنگ در وسايلش شده اند.به گفته این مقام قضایی، از آنجايی که اين دیپلمات دارای «مصونيت سياسی» و جزو «کادر ديپلماتيک» است، پيگيری قضيه از سوی وزارت خارجه صورت می گيرد.

احضار سفير پاکستان

روزنامه اعتماد از احضار سفیر پاکستان به مجلس شورای اسلامی خبر داده است. به نوشته این روزنامه، علاءالدين بروجردی،رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلسدلیل این احضار را پاسخگویی سفیر پاکستان در مورد وضعیت دیپلمات ربوده شده جمهوری اسلامی در پاکستان عنوان کرده و گفته است: «موضوع ربودن عطارزاده، ديپلمات ايرانی مقيم پاکستان به درازا کشيده شد. لذا سفير پاکستان به مجلس فراخوانده شد تا مراتب نگرانی نمايندگان از وضعيت نامعلوم اين ديپلمات ربوده شده به دولت پاکستان اعلام شود.»

به نوشته روزنامه اعتماد، «محمدبخش عباسی» سفير پاکستان، روز سه شنبه گذشته به مجلس رفت. «حشمت الله عطار زاده نيارکی» کارشناس اقتصادی سرکنسولگری جمهوری اسلامی در پيشاور مرکز ايالت سرحد باختری پاکستان، پاييز سال گذشته توسط عوامل مسلح ناشناس در اين شهر ربوده شد. راننده وی به ضرب گلوله کشته شد.

کشف ۷ ميدان نفتى دیگر در ایران

روزنامه کیهان به نقل از «مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران» از کشف هفت میدان نفتی جدید خبر می دهد و می نویسد این میدان ها، دارای ذخایر در جای «بسیار بالا» هستند.

به نوشته این روزنامه، «سیف الله جشن ساز» گفته است جزئیات این «خبر مهم» توسط وزیر نفت در یک ماه آینده اعلام می شود.به گفته این مقام وزارت نفت، «فقط براساس اطلاعات یکی از این میدان ها، حجم نفت درجای یک میدان بالغ بر ۹ میلیارد بشکه است که اگر ضریب برداشت را حدود ۱۲ درصد درنظر بگیریم، حدود یک میلیارد بشکه نفت از این یک میدان قابل استحصال است.»


رشد پنجاه درصدی شاخص قیمت خوراکی ها و پوشاک

روزنامه سرمایه می نویسد مقایسه ارقام مربوط به تورم در سال ۱۳۸۶ با سال ۱۳۸۳، نشان می دهد شاخص قیمت مواد خوراکی ها، آشامیدنی ها، پوشاک و کفش بیش از ۵۰ درصد رشده داشته است. به نوشته این روزنامه، اقلامی نظیر پوشاک و کفش در سال ۱۳۸۳ نرخ تورمی برابر۹.۶ درصد را تجربه کرده اند که قیمت این دسته محصولات در سال ۱۳۸۶، بیش از۱۴.۷ درصد متورم شدهاست. سرمایه در ادامهمی نویسد «این افزایش نرخ تورم بیانگر آن است که قیمت این اقلام بیش از۵۳.۱ درصد به نسبت سال ۱۳۸۳ رشد داشته است.

این روزنامه در ادامه پیش بینی می کند در سال های آینده، به دلیل «کاهش درآمدهای نفتی» و لاجرم افزایش استقراض از بانک مرکزی، تورم همچنان عددی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد باقی بماند.

XS
SM
MD
LG