لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۷

اوباما برای مقابله با تهديد اتمی ايران تقويت پيمانهای بين المللی را موثرتر ميداند


نيويورک تايمز زير عنوان «نشانه هایی از استراتژی اوباما در سفری ۸ روزه» با اشاره به برنامه هایی که باراک اوباما ریيس جمهوری آمريکا در سفر هشت روزه اش به اروپا برای بازسازی سيستم جهانی پولی، احيای تعهدات ناتو در افغانستان و پاکستان، بازنويسی سياست های اتمی و ترميم مناسبات با جهان اسلام دنبال ميکرد، می نويسد در اين سفر از پيشدستی در حمله، يا ماموريت آمريکا برای ريشه کنی ديکتاتوری سخنی به ميان نيامد. از ساحل رود تايمز در بريتانيا، تا بغاز بسفر در ترکيه، و چند مکان تاريخی بينابين، پرزيدنت اوباما به ندرت به سلف خود، پرزيدنت بوش، اشاره ای داشت. با اينحال وی در يک مورد اصلی بر تفاوت هايشان تاکيد گذاشت. اينکه: آمريکا در نظر دارد نه تنها به نهادهائی بين المللی که پرزيدنت بوش اغلب از آنها دوری ميکرد اختيياراتی بيشتر بدهد، بلکه ميخواهد نهادهایی جديد نيز به وجود بيآورد.

نيويورک تايمز می نويسد هنگامی که وی استراتژی خود را برای خلع سلاحی اتمی و مقابله با اشاعه و گسترش تسليحات اتمی شرح ميداد، که به نظر ميرسد شامل بزرگترين تغييرات پس از پايان جنگ سرد است، پرزيدنت اوباما تاکيد را بر آن گذاشت که از پيمان ها و ضوابط بين المللی می توان به نتايجی رسيد که تحريم های تنبيهی و فشار های نظامی قادر به کسب آنها نبوده است.

نيويورک تايمز می نويسد اگر آمريکا بتواند آمادگی برای کاهشی عمده در زرادخانه اتمی اش را نشان دهد، و پيمانهایی را احيا کند که هرگونه آزمايش اتمی، و يا توليد اورانيوم و پلوتونيوم قابل استفاده در ساختن بمب اتمی را برای تمامی امضا کنندگان ممنوع ميکند، متحد کردن کشورها برای مقابله با بلند پروازيهای اتمی ايران و زرادخانه احتمالی اتمی کره شمالی نيز آسان تر ميشود.

نيويورک تايمز می نويسد پرزيدنت اوباما نظريه ای را ارایه ميدهد که پرزيدنت بوش بارها رد کرده بود. استدلال او بر اين پايه است که آمريکا نمی تواند اين واقعيت را ناديده بگيرد که بعضی کشورها نظير ايران جزو امضا کنندگان پيمانهایی بين المللی هستند که به درستی می توانند مدعی حقی برای توليد سوخت اتمی شوند.

نيويورک تايمز می نويسد موضع پرزيدنت بوش اين بود که به بعضی کشورها نمی توان هيچگاه اعتماد کرد. موضع پرزيدنت اوباما تقويت پيمان ها و اصلاح پيمان منع گسترش و اشاعه تسليحات اتمی به گونه ای است که محدود کردن بازرسی ها و يا امتناع از جواب دادن به موارد مستند و مشکوک را برای کشورهائی نظير ايران دشوار ميکند.

نيويورک تايمز اظهارات محمد ال برادعی مدير کل آژانس بين المللی انرژی اتمی را نقل ميکند که می پرسد آخرين باری که شنيديد يک ریيس جمهوری آمريکا در مورد حرکت به سوی دنيایی عاری از تسليحات اتمی، يا اصلاح کردن نظام در حال فروريختن جلوگيری از اشاعه تسليحات اتمی حرف بزند کی بود؟ ما شاهد شروع يک استراتژی هستيم. آنچه نميدانيم اين است که آيا وی می تواند آن را به مرحله اجرا در آورد يا نه.

* بايدن ميگويد معتقد نيست نتانياهو به ايران حمله کند

لس آنجلس تايمز زير عنوان «بايدن به اسرایيل عليه هرگونه حمله ای به ايران هشدار ميدهد» می نويسد جو بايدن معاون رياست جمهوری آمريکا روز سه شنبه به دولت جديد اسرایيل هشداری در سطح بالا داد که حمله ای نظامی به ايران عملی نسنجيده و بی احتياطی است.

لس آنجلس تايمز می نويسد آقای بايدن در مصاحبه ای با سی ان ان گفت وی معتقد نيست که بنيامين نتانياهو نخست وزير جديد اسرایيل چنين اقدامی را انجام دهد.

لس آنجلس تايمز می نويسد درحاليکه دولت اوباما يک رشته رويکردهای جديدی را در مورد تهران ارایه ميدهد اسرایيلی ها در واکنش به نگرانی هایی که معلومات روز افزون اتمی جمهوری اسلامی ايران ممکن است روزی موجوديت اسرایيل را تهديد کند، بيشتر موضع رويارویی در پيش گرفته اند.

لس آنجلس تايمز می نويسد به رغم نظری که آقای بايدن در مصاحبه خود ارایه داد بسياری از مقامات آمريکائی معتقدند اسرایيل در موضع خود جدی است.

* سفير سابق عربستان در آمريکا ميگويد واشنگتن عراق را دو دستی به تهران تقديم کرده است

گلف نيوز زير عنوان «پرنس ترکی ميگويد تهران از عدم اتحاد اعراب سود می برد» می نويسد پرنس ترکی ال فيصل ریيس مرکز تحقيقات و مطالعات اسلامی ملک فيصل در رياض ميگويد عدم اتحاد، و اختلاف ميان اعراب، عاملی عمده در نفوذ رو به افزايش ايران در منطقه است.

گلف نيوز اظهارات اين سفير پيشين عربستان سعودی در آمريکا و بريتانيا در يک جلسه بحث و تبادل نظر در مرکز تحقيقات استراتژيک دانشگاه اردن در امان را نقل ميکند که ميگويد ايران به زيان منافع اعراب قوی تر ميشود.

گلف نيوز می نويسد پرنس ترکی واشنگتن را متهم کرد که عراق را به اصطلاح دو دستی به ايران تقديم کرده است.
XS
SM
MD
LG