لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۰

قدرت های جهانی از ایران برای شرکت در مذاکرات اتمی دعوت می کنند


شش قدرت بزرگ جهان می گویند آنها از ایران دعوت خواهند کرد به مذاکره برای یافتن یک راه حل دیپلماتیک برای اختلاف ناشی از برنامه اتمی تهران به آنها بپیوندد.

نمایندگان شش گروه، که روز چهارشنبه جلسه ای تشکیل دادند، گفتند آنها از خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواهند خواست دعوت نامه ای برای ایران بفرستد.

اعضای دایمی شورای امنیت، روسیه، ایالات متحده، چین، فرانسه و بریتانیا، و نیز آلمان سیاست بین المللی نسبت به ایران را هماهنگ می کنند.

پیشتر، رسانه های ایران گزارش دادند انتظار می رود محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، روز پنجشنبه، در حالی که کشور «روز ملی فناوری اتمی» را جشن می گیرد، مرحله جدیدی در توانایی های ایران برای تولید سوخت اتمی را اعلام کند. به گزارش رسانه های او احتمالا جدیدترین گام در تولید سوخت را به رآکتور آب سنگین در اراک وصل خواهد کرد.

احمدی نژاد روز چهارشنبه به استان اصفهان، محلی که سوخت اتمی در آن تولید می شود، رفت و تکرار کرد که ایران به دنبال تسلیحات اتمی نیست.

آژانس بین المللی انرژی اتمی هنوز نتوانسته است روشن سازد که آیا مرکز اراک، که ایران می گوید برای پژوهش های صلحجویانه تاسیس شده است، می تواند جهت استفاده های نظامی تغییر شکل دهد یانه.
XS
SM
MD
LG