لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۲

هيلاری کلينتون پیشنهاد ایران در لاهه را «امیدبخش» نامید


ایالات متحده، برهبری پرزیدنت باراک اوباما با هدف مختل کردن، ازهم پاشیدن و شکست دادن القاعده و متحدان آن، استراتژی جدیدی برای افغانستان و پاکستان تدوین کرده است که بر تعهد نظامی آمريکا در افغانستان می افزاید و حمایت غیر نظامی بیشتری برای توسعه اقتصاد، کشاورزی، و تاسیسات زیر بنایی کشور فراهم می آود. استراتژی جدید می خواهد بر حمایت آمريکا از پاکستان افزوده شود تا دولت بتواند تندروهایی را که ثبات هر دو کشور را تهدید می کنند ریشه کن سازد و پاکستان را در تقویت اقتصاد و دمکراسی خود یاری دهد.

رسیدن به هدف برقراری ثبات در افغانستان و در منطقه بدون کوشش های مشترک جامعه بین المللی ممکن نخواهد شد. در تایید این واقعیت، نمایندگان بیش از هشتاد کشور روز ۳۱ مارس برای شرکت در کنفرانسی که به میزبانی سازمان ملل متحد برای بحث در باره سیاست افغانستان برپا شده بود در لاهه جمع شدند. یک شرکت کننده برجسته، جمهوری اسلامی ایران بود.

محمد مهدی آخوندزاده، معاون وزارت امور خارجه ایران، در کنفرانس اعلام کرد که تهران آماده است به نبرد با قاچاق مواد مخدر و توسعه و بازسازی افغانستان کمک کند. هیلاری رادمن کلینتون وزیر امور خارجه آمريکا، پیشنهاد ایران را "امیدبخش" نامید. ریچارد هالبروک، فرستاده ویژه ایالات متحده به افغانستان و پاکستان، در حاشیه کنفرانس با آخوندزاده ملاقات کرد. آن دیدار، رویدادی بدون برنامه ریزی قبلی و دوستانه توصیف شد. خانم کلینتون گفت دو مقام موافقت کردند در تماس باقی بمانند.

او در سخنانش در گردهمایی لاهه گفت مشکلات افغانستان نمی تواند بدون مردم افغانستان و بدون کمک همسایگان آن حل شود. قاچاق مواد مخدر، رکود اقتصادی، مدیربت آب، برق رسانی وآبیاری، چالش های منطقه ای هستند که راه حل های منطقه ای را ایجاب می کنند.

هیلاری کلینتون گفت اگر قرار است افغانستان موفق شود به کمک تمام ملت های حاضر در کنفرانس نیاز دارد. خانم کلینتون بنقل از پرزیدنت باراک اوباما گفت: اگر افغانستان به هرج و مرج باز گردد، جهان نمی تواند از عهده پرداخت بهایی که با آن همراه خواهد بود برآید، و ما، در حالی که تعهدات و سهم هایی برعهده می گیریم، باید آماده باشیم کوشش هایمان را هماهنگ سازیم.

XS
SM
MD
LG