لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۷

خبرهای کوتاه از ایران


نهصد نفر از فعالان مدنی با امضای بیانیه ای به دستگیری فعالان حقوق زنان در ایام نوروز اعتراض کردند. ششم فروردین امسال دوازده نفر از فعالان جنبش زنان متشکل از فعالان کمپین یک میلیون امضا و مادران صلح، هنگامی که قصد داشتند تا به دیدار نوروزی با خانواده تعدادی از زندانیان و نیز شادروان زهرا بنی یعقوب بروند، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند که همچنان از میان آنها خانم خدیجه مقدم در زندان به سر می برد.

**********

مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در یک گزارش مشروح، جزییات تازه ای از دستگیری مسئولین و اعضای فعال چند شبکه اینترنتی پورنو را منتشر کرد. بر اساس این گزارش، مسئولین و مدیران سایت های ایران سکس با آدرس اصلی آویزون دات کام و سایت های اکس پرسیا و بیا کلیپ دات نت و شهوت سرا دات کام، در جریان عملیات ماموران اطلاعاتی دستگیر شده اند. این گزارش می افزاید مدیر اصلی شبکه ی «آویزون» با نام مستعار سیاوش حسین خانی در کانادا اقامت داشته است، یک نفر از افراد دستگیر شده، مقیم کشور هلند بوده و بیست و چهار نفر دیگری که در این گزارش معرفی شده اند ساکن شهرهای مختلف ایران بوده اند. بنابر این گزارش سایت «آویزون» روزانه حدود ۲۵۰۰۰ مراجعه داشته و کلیپ های آن بیش از سه میلیون بار دانلود شده اند.

**********

کارگران نیشکر هفت تپه امروز در اعتراض به کم کردن اضافه کاری و عدم پرداخت دست مزدهایشان و نیز اعتراض به دستگیری علی نجاتی رییس هیات مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، در محل کارخانه دست به اعتصاب زده اند. کمیته دفاع از کارگران هفت تپه با صدور بیانیه ای خواهان حمایت گسترده از کارگران نیشکر هفت تپه شده است.

**********

سیلویا هاروتونیان تبعه آمریکا و از متهمان پرونده موسوم به براندازی نرم در دادگاه تجدید نظر به سه سال حبس تعزیری محکوم شد. خانم هارتونیان که برای سازمان بین المللی آریکس در حوزه روشهای زایمان در ایران کار می کرده است در مردادماه سال ۸۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل گردید. وی، به همراه سه متهم دیگر پرونده، هم اکنون در زندان اوین به سر می برد.

**********

به گزارش نشریه هم میهن از ایران، محمد علی نوید خمامی محکوم به سنگسار، با قطعی شدن حکم خود روبرو شده و بیم آن می رود که این حکم هر لحظه به اجرا گذاشته شود. بر اساس این گزارش، اجرای این حکم ها در گوشه کنار کشور از جمله گیلان در شرایطی صورت می گیرد که پیشتر رییس قوه قضاییه خواستار عدم اجرای احکام سنگسار شده بود.

**********

در طول تعطیلات نوروز، دو زندانی دیگر به نام های مجتبی کوتبال و محمدرضا چگینی به علت فشارهای وارده در زندان اوین و عدم دریافت مرخصی، دست به خودکشی زدند که با دخالت دیگر زندانیان ناموفق ماند. به گزارش فعالان حقوق بشر در ایران، در طی روزهای اخیر احمد فلاح‌پور، دیگر زندانی مالی زندان اوین دست به خودکشی زد که سومین مورد خودکشی در زندان اوین در ایام نوروز محسوب میشود.


XS
SM
MD
LG