لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۲

محمد مایلی کهن به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال انتخاب شد


پس از شکست تیم ملی فوتبال ایران از عربستان سعودی و برکناری علی دایی در روز ۹ فروردین ماه، و بعد از ۹ روز این برکناری و عنوان کردن نام ۹ گزینه سرمربیگری، سرانجام نام مایلی کهن از صندوقچه هیات رییسه فدراسیون فوتبال بیرون آمد.

در پایان نشست دوشنبه، ۱۷ فروردین ۱۳۸۸ اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال ایران، محمد مایلی کهن را به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران و جانشین علی دایی انتخاب و به طور رسمی معرفی کرند.

در نشست هیات رییسه فوتبال که علی کفاشیان، مهدی تاج، عزیز محمدی، علی فتح الله زاده و غلامرضا بهروان اعضای آن را تشکیل می دادند، پس از کش و قوس فراوان، تاییدها، تکذیب های متوالی و بررسی نهایی گزینه های مورد نظر، محمد مایل کهن به عنوان سرمربی و منصور ابراهیم زاده به عنوان مربی جدید تیم ملی انتخاب و معرفی شد.

روز۹ فروردین، ۹ روز، ۹ نام

علی دایی سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران پس از شکست تیم ملی برابر عربستان که روز هشتم فروردین ماه رقم خورد، روز نهم با تصمیم اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال از سمتش برکنار شد. پس از آن، مسئولان فدراسیون فوتبال مذاکرات خود را برای انتخاب جانشین علی دایی آغاز کردند و در نهایت محمد مایلی کهن را به عنوان سرمربی جدید تیم ملی انتخاب کردند.

در طول ۹ روز بارها نامهای چون، افشین قطبی، محمد مایلی کهن، بیژن ذوالفقارنسب، منصورابراهیم زاده، حشمت مهاجرانی، محمود یاوری، غلامحسین پیروانی، امیر قلعه نویی، و فیلیپ تروسیه به عنوان سرمربی تیم معرفی می شدند که در اندک زمانی نیز مورد تکذیب مقامات قرار می گرفتند.

کفاشیان، بالاخره با اعلام رسمی خبر انتخاب محمد مایلی کهن به عنوان سرمربی تیم ملی گفت: آقای مایلی کهن در هدایت این تیم اختیار تام دارد و می تواند مدیر فنی و سرپرست تیم ملی را نیز انتخاب کند. البته وی این نکته را نیز افزود که مذاکرات خیلی به طول انجامید و دلیل آن را هم، اینگونه بیان کرد: تفاهم در ابتدای کار بهتر از اختلاف نظر در آینده است. وی گفت: «در این جلسه به توافق رسیدیم که اگر توافق نهایی با مایلی کهن حاصل نشد ابتدا با محمود یاوری به عنوان گزینه دوم و قلعه نویی وارد مذاکره شویم.»

کفاشیان با تاکید بر اینکه در سه دیدار آینده تیم ملی مالی کهن و دستیارانش ملی پوشان فوتبال ایران را هدایت خواهند کرد در خصوص آینده روته مولر در کادر فنی تیم ملی گفت: آقای مایلی کهن در خصوص این مربی نظر خاصی ندارد. مولر با فدراسیون فوتبال قرارداد دارد. اگر مایلی کهن موافقت کند او با تیم ملی ادامه خواهد داد در غیر اینصورت در تیمهای دیگر فدراسیون فوتبال به خدمت گرفته خواهد شد.

خط و نشان فدراسیون برای سرمربی جدید

کفاشیان که از کار علی دایی ناراضی بود، در آغاز به کار این مربی تاکید کرد: از مایلی کهن خواسته ایم تا برای هدایت تیم ملی دو مطلب را مد نظر داشته باشد. اول انتخاب دستیاران مناسب و پس از آن مشورت با کمیته فنی فدراسیون فوتبال.

البته کمی هم به وی آزادی عمل داد و افزود: سرمربی تیم پس از مشورت با کمیته فنی می تواند آنچه به صلاح تیم ملی است را عمل کند.

قرار است مدیر فنی و سرپرست تیم ملی با نظر محمد مایلی کهن انتخاب شود.

رییس فدراسیون فوتبال ایران اضافه کرد: مایلی کهن در مورد مبلغ قرارداد خود با فدراسیون فوتبال حرفی نزده است. او راضی شده تیم ملی فوتبال کشورش را برای ادای دین هدایت کند و در مورد مبلغ حرفی نزد.

در همین ارتباط، خداد عزیزی بهترین بازیکن سال ۱۹۹۶ آسیا با بیان اینکه هم اکنون با توجه به شرایط؛ مربیان ایرانی بهترین گزینه برای هدایت تیم ملی هستند، افزود: اما وقتی یک مربی می گوید حاضر است مجانی و تضمینی هدایت تیم ملی را برعهده بگیرد، قطعا چیز دیگری غیر از موفقیت تیم ملی برایش مهم است. فوتبال چک نیست که بخواهید آن را تضمین کنید زیرا واقعیت هایی که درون زمین رخ می دهد، اصلا قابل پیش بینی نیست.

تیم ملی فوتبال ایران که در پنج بازی گذشته مرحله مقدماتی جام جهانی تنها ۶ امتیاز کسب کرده و در رده چهارم گروه دوم منطقه آسیا قرار دارد، روز ۱۶ فروردین در دیداری تعیین کننده به مصاف تیم ملی کره شمالی خواهد رفت. پیروزی ایران در این دیدار امید صعود به جام جهانی را در دل علاقمندان راهیابی این تیم به آفریقا زنده خواهد کرد و شکست برابر کره شمالی به معنی تحمل ۴ سال دیگر برای پیوستن به جشنواره تیمهای برتر جهان.

XS
SM
MD
LG