لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۸

گزارش: اکوسیستم در وضعیت بحرانی


روزان اکسیربل، خبرنگار صدای آمریکا، واشنگتن

«وضعیت اقیانوس های سیاره» نام فیلم مستند جدیدی است که از وضعیت سلامت اکوسیستم های پیچیده اقیانوس های جهان پرده بر می دارد.

این مستند که مت دیمون، هنرپیشه هالیوود راوی آن است و در تلویزیون دولتی ایالات متحده پخش شده، روایت های امید و شجاعت در رویارویی با تهدیدهای جدی حیات بشر و موجودات دریایی را به تصویر می کشد.

«وضعیت اقیانوس های سیاره» به زودی در شهر آویرو در پرتقال اکران خواهد شد. آویرو یک شهر ساحلی است که ناوگان های ماهیگیری ۴۰۰ سال پیش برای اولین بار از آنجا وارد اقیانوس آتلانتیک شدند.

این آب های پربار، نسل های متعددی را تغذیه کردند و تنها در اواخر قرن بیستم، ماهیگیران این منطقه سالانه ۱⁄۴ میلیارد کیلو ماهی کاد آتلانتیک صید کردند.

در نهایت روند صید ماهیگیران آنچنان افزایش یافت که ماهی ها قادر به تولید مثل کافی نبودند. برای کارل سافینا، نماینده موسسه اقیانوس آبی که در این مستند شرکت کرده است، سقوط صنعت صید ماهی کاد شگفت انگیز نیست.

وی می گوید :« طبیعت انسان این است که حتی در هر کار خوبی افراط می کند. ماهیگیران نیز از این امر مستثنی نیستند. تاریخ ماهیگیری همیشه در تلاطم بوده و از منابع یافت شده بسیار غیر مسئولانه استفاده شده است.»

سقوط صنعت ماهیگیری عامل تلفات انسانی

هال و مریلین واینر، تهیه کنندگان این مستند می گویند سقوط صنعت ماهیگیری فراتر از یک فاجعه اقتصادی است و بافت شهرهایی چون آویرو را ویران می کند. این زوج به همراه ماهیگیری که ساعت ها در انتظار صید ماهی کاد بود به آتلانتیک سفر کردند ولی حتی یک ماهی نیز صید نکردند.

علاوه بر تلفاتی که انواع گونه های دریایی متحمل شده اند، جنبه دیگری که توجه این فیلمسازان را جلب کرد، فرهنگ ماهیگیری بود. آنها بر این باورند که نه تنها فرهنگ آن دوران از میان رفته بلکه شیوه زندگی که بر بنیان ماهیگیری استوار است نیز ناپدید شده است.

اما در رشته جزایر «درای تورتوگاس» بزرگترین تپه های دریایی آمریکای شمالی واقع در سواحل فلوریدا نشانه های امیدواری به چشم می خورد چرا که ۲۵۰ نوع ماهی بدون خطر صیادان از خزه ها و مرجان های دریایی تغذیه می کنند.

مریلین واینر می گوید موقعیت این منطقه به عنوان یک اکوسیستم محافظت شده، جانداران آن را از دسترسی انسان و ماهیگیران دور نگاه می دارد.

این مناطق از سوی نیروهای انتظامی محافظت می شوند و صید ماهی کاد در این منطقه ممنوع است.

ذوب یخ های گرینلند مناطق ساحلی جهان را تهدید می کند

سفر اقیانوسی این مستندسازان در جزیره قطبی گرینلند ادامه می یابد. گروهی از پژوهشگران منطقه در حال اکتشاف پیرامون مراحل ذوب یخ های قطبی قلمرو دانمارک در این جزیره هستند. این یخ ها با سرعت ۴۰ متر در روز ذوب می شوند.

گوردون همیلتون، محقق و استادیار دانشگاه مین می گوید :« ذوب یخ ها به سقوط سریع صفحه های یخی منجر می شود و در نهایت بخش عظیمی از این صفحات یخی به سرعت ناپدید می شوند.»

هال واینر که تیم فیلمبرداری خود را در فصل باران های موسمی به بنگلادش برده بود، می گوید :« ذوب یخ های گرینلند در نهایت سطح آب اقیانوس را افزایش داده و بر مناطق ساحلی جهان تاثیر می گذارد. در بنگلادش هر سال در اثر باران های موسمی سیل می آید و گاه حدود ۱۰ میلیون نفر بی خانمان می شوند و بعد سطح آب پایین می رود. افزایش سطوح آب دریاها احتمال بی خانمانی ۷۰ میلیون انسان را در پی خواهد داشت.»

این مستند درصدد است تا به مردم جهان نشان دهد در صورت اتخاذ سیاست های مدبرانه می توان از تشدید این مشکلات پیشگیری کرد.

مقامات محلی بلیزه با همکاری گروه «دوستاران طبیعت» درصددند تا با استقرار یک مقر ساحلی بار دیگر کوسه نهنگ، بزرگترین ماهی جهان را به این سواحل بازگردانند. این کوسه به دلیل صید بیش از حد ماهیگیران و کمبود غذا این منطقه را ترک کرده است.

مریلین واینر می گوید اقدامات جدیدی در دست اجراست که ماهیگیران سابق را در صنعت جدید اکوتوریسم استخدام کنند.

هال و مریلین واینر امیدوارند این مستند آموزشی الهام بخش مردمی باشد که می خواهند برای محافظت از اقیانوس ها قدمی بردارند.

XS
SM
MD
LG